Co motoristům přinese rok 2016

Co motoristům přinese rok 2016

Rok 2016 v oblasti motorismu přinesl mnoho změn. Mezi ty pozitivní můžeme zařadit například 450 km nových dálnic nebo možnost pořídit se státní poznávací značku na přání. Na druhou stranu se chystá poměrně drsné zpřísnění pokut a také více zaplatíme, a to jak časem, tak i penězi, při návštěvě stanice technické kontroly.

Je toho ale mnohem více. Život řidičů jistě ovlivní novinka, že po některých silnicích 1. třídy se od nového roku můžeme prohánět až 110 km v hodině namísto předešlé devadesátky. Noha na plynu by vám ale ztěžknout neměla. Policisté už na konci předešlého roku obdrželi nová rychlá auta, a to v civilních barvách, takže to na dálnicích ani nikde jinde zase nepřehánějte. Určitě tam někde budou.

Zajímavou novinkou, která nám v legislativě přibyla, jsou tzv. cyklistické ulice, kterými jsme se inspirovali od zahraničních kolegů. V místech takto označených budou mít cyklisté před autem přednost a váš tachometr by neměl překročit 30 km/h. Policisté také zpátky nabydou pravomoc odebrat na místě „malý techničák“, pokud na vozidle zjistí nebezpečné závady.

Co zůstalo stejné a beze změn, můžeme zmínit například dálniční známky. Ta nejvíce prodávaná – tedy roční, se nám sice trochu zakulatila, ale cena je stále stejná. Po nepříjemné situaci z minulého roku s padělky dálničních známek si je nekupujte nikde jinde, než na čerpacích stanicích, poštách nebo v autoklubech. A určitě je nikde nekupujte pod cenou. Žádné změny neproběhnou ani v cenách pneumatik a pneuservisních prací. Náhradní díly Škoda, či náhradní díly Volkswagen, jakožto nejrozšířenější značky u nás, ani dalších významných značek se v budoucnu pohybovat nebudou. Na cenách servisních prací se stále projevuje boj mezi značkovými a nezávislými autoservisy. Výrobci i dovozci aut nechávají tvorbu ceny na dílnách.

Nízké ceny ropy také příznivé působí na cenu paliv, které jsou teď nejnižší za poslední 6 let. Velký vliv na cenu mají i konkurenční tlaky mezi velkým množstvím čerpacích stanic, která v republice máme. Mezi další novinky můžeme zařadit také zpřísnění jízdní zkoušky pro motorky. To, že nejsou zrovna lehké, přiznávají i sami instruktoři. Konec skladování hory papírů a také nižší ceny umožní digitalizace v oblasti autopojištění.

Přes léto 2015 jsme si užili smrště uzavírek, které nás stály čas i nervy a v roce 2016 by to nemělo být jiné. Naštěstí se plánuje intenzivní práce i v noci, což by mělo zkrátit čas celkové opravy či výstavby. Důraz bude kladen zejména na dokončení dálnice D8 a pokračovat bude výstava dálnice D3 a také D11. Modernizovat se bude i vytížená D1. Máme se tedy na co těšit.