Náhradní díly Škoda, Volkswagen – to vše se loni kradlo

Náhradní díly Škoda, Volkswagen – to vše se loni kradlo

Jedná se o neojblíbenější značky automobilů na českém trhu, není se proto čemu divit, že patří mezi zloději mezi velmi vyhledávané. Ale začněme dobrou zprávou, že počet krádeží aut a také motorek obecně se v České republice snižuje. Oproti roku 2015 je zaznamenán pokles o necelých 30 %, byť počet registrovaných vozidel v České republice stále stoupá a minulý rok se dostal přes hranici 7 miliónů.

Ve vedení v nejvíce kradených aut v České republice v roce 2015 vede značka Škoda a následně Volkswagen. Je to poměrně očekávaná skutečnost. Mezi automobily, které v České republice jezdí v provozu, tvoří značka Škoda největší podíl. Důvodem častých krádeží po náhradních dílech Škoda je poměrně vysoká poptávka po těchto dílech. Tatáž skutečnost platí i pro náhradní díly Volkswagen. V případě Volkswagenu se počet krádeží meziročně zvýšil zhruba o 100 automobilů, počet ukradených vozidel značky Škoda se naopak výrazně snížil. V roce 2014 jich bylo ukradeno přes 4 000, kdežto v roce 2015 počet klesl na necelých 3 000 kusů.

Ministerstvo vnitra zveřejnilo dokument, ve kterém lze najít počet ukradených automobilů značky Škoda podle jednotlivých modelů. Mezi nejvíce odcizené modely značky Škoda patří Octavia, kde počet těchto ukradených modelů převyšuje 1 600 kusů. Za Octavií jsou dále modely Fabia, Felicia, Superb a také Roomster. Navíc se již začíná odcizovat i model Rapid, který má prozatím pouze 49 odcizených modelů. V roce 2015 bylo zcizeno 39 modelů Škoda Yeti, následují modely Škoda 120, Favorit, 105 a 110. Poslední místo drží Škoda Forman s počtem odcizených vozidel 4 kusů.

V jakých lokalitách jsou krádeže nejčetnější?

Obecně se nejvíce kradou auta v hlavním městě Praha. V roce 2015 byla v hlavním městě odcizena celkem 1/3 všech ukradených vozidel z České republiky. To je pro představu zhruba 2 300 vozidel. Časté krádeže se vyskytují také ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Nutno podotknout, že naštěstí se meziroční počet krádeží snižuje. Příčinou mohou být například včasné zákroky policie v rozkrývání organizovaných skupin zlodějů aut a také akce, ve kterých se policisté zaměřovali na kontrolu dokladů o vozidlech a osobách.

Co však policistům dělá vrásky, je počet objasňování krádeží aut, byť se jedná o jeden z vysoce rozšířených trestných činů na našem území. Objasnit krádež vozidla se policii podaří pouze ve 20 % případů, u motocyklů je procento o něco vyšší, zde se odcizení podaří objasnit z 23 %.

Natož tak v případě objasňování krádeží majetku z aut, zde je policie opravdu bezradná. Odcizení věcí z vozidel se podaří objasnit pouze u 9 % případů. O něco lépe je na tom krádež autodílů. V těchto případech se často kradou autorádia, světlomety, airbagy, katalyzátory a další náhradní díly.

Jak si ochránit svůj vůz?

Co nemáte, to vám nemohou ukrást. Místo Volkswagenu si pořiďte Fiat, který se krade jen výjimečně. To jsou rady k ničemu. Pokud jednoduše chcete Škodu, tak si prostě Škodu koupíte a tečka. Ve srovnání s našimi západními sousedy nemáme moc ve zvyku pořizovat si pojištění pro případ krádeže, které však v případě odcizení může zmírnit naše finanční zatížení. Proto je vhodné alespoň dostatečně zabezpečit vůz. Ať už to je páka na volant či uzamknutí řadicí páky, imobilizér či alarmy a další technické vymoženosti. Systém umí avizovat narušení vozu vám i bezpečnostním složkám, ale pokud si pořídíte autoalarm s GPS systémem, téměř okamžitě víte, kde se váš automobil nachází. Ne nadarmo se říká, že nejlepším řešením je prevence.