Péče o auto v zimě: Na co nezapomenout a na co si dát pozor?

Péče o auto v zimě: Na co nezapomenout a na co si dát pozor?

Víte, jak nejlépe pečovat o své auto v zimě? Na co si dát pozor, nebo co neopomenout? Pojďme si společně zrekapitulovat základní informace o péče auta v zimě.

Zimní pneumatiky jsou základ, ne vždy ale povinnost

Pokud patříte k těm řidičům, kteří již v říjnu panikaří a shánějí zimní pneumatiky na své plechové kamarády, tak se můžete uklidnit. Zimní pneumatiky nejsou vždy povinné, záleží na povětrnostních podmínkách. Podle paragrafu 40a silničního zákona musí zimní pneumatiky zůstat na voze až do 31. března.  V silničním zákonu se ale také dočteme, že v období od 1. listopadu do 31. března je povinné mít zimní pneumatiky v případě, že se na komunikaci nachází souvislá vrstva ledu, sněhu nebo námrazy a v případě, že k takové situaci dojde během jízdy.

Zimní pneumatiky tedy nemusíte přezouvat hned první den v listopadu, můžete je nechat ještě chvíli odpočívat. Pokud nemáte dostatek prostoru pro uložení nových nebo naopak starších pneumatik, vyzkoušejte stojan na pneumatiky. Ten vám zajistí jejich bezpečné uložení a ušetří trochu prostoru. Stojany na pneumatiky se vyrábí v mnoha verzích, například na zem nebo na zeď.

Rozmrazovač skel nebo škrabka na sklo?

Když už nasněží, nezapomeňte odstranit sníh z kapoty, včetně oken a střechy. Velké kusy sněhu, jsou-li ještě zmrzlé, mohou udělat víc škody než užitku. Mohou například při jízdě sjet ze střechy na čelní sklo. Pro odstranění námrazy můžete použít rozmrazovač skel nebo klasickou škrabku na sklo. Rozmrazovač skel je rychlý a velmi účinný. Použít jej můžete na přední, boční nebo zadní skla, světlomety i zpětná zrcátka. Jeho použití je velmi jednoduché a rychlé a oproti škrabce se tolik „nenadřete“.

Zapomínat by se nemělo také na zimní směsi do ostřikovačů. Doporučujeme zimní směsi do – 20°, a to hned z několika důvodů. Hlavně proto, že přes noc teplota velmi klesá, stejně jako klesá teplota za jízdy na právě ostříknutém skle.

Světla pro denní svícení, jsou vhodná i přes zimu?

Od roku 2006 je povinné celodenní svícení. Mnoho z řidičů si však neuvědomuje, že se musí brát ohledy na vnější podmínky a zvolit vhodná světla. Takže i přesto, že jsou použita světla pro denní svícení, a je vše z hlediska zákona správně, může dojít ke snížení bezpečnosti na komunikaci. A proč tomu tak je? Světla pro denní svícení nejsou jednoduše příliš praktická do zimního období proto, že jsou málo viditelná, a nesplňují tak svítivost.

Za snížené viditelnosti je řidič je povinen použít potkávací nebo tlumená světla. Jedná se o déšť, sněžení, šero, a také soumrak. Pokud se vám po nastartování automaticky zapnou potkávací světla, včetně zadních, jste bez starostí, neboť je vaše auto dostatečně osvětleno pro zimní období. Pokud musíte zapnout světla otočením vypínače nebo vlastníte automobil se speciálními světly, buďte pečliví, opatrní a mějte na mysli bezpečnost vás i okolí.