Vyrážíte na zimní dovolenou, myslete na kvalitní výbavu

Vyrážíte na zimní dovolenou, myslete na kvalitní výbavu

Jestli vyrážíte na hory do Špindlu nebo do Rakouských alp, je potřeba mít na paměti, že oblečení a správná výbava je základ úspěchu, ať už jste kdekoliv. Sníh a zima je jen jedna.

Termo nebo-li funkční prádlo

Velmi důležité je mít komfortní a kvalitní prádlo. Estetická stránka zde nehraje příliš velkou roli, stejně není vidět. Jejich dominantou je schopnost odvádět vlhkost při pocení a ochrana před zimou. Termo prádlo nás ale nehřeje, pokud nevyvíjíme nějakou činnost, což si mnoho lidí myslí dodnes, opak je ale pravdou. Žádné termo prádlo, nevyjímaje to nejdražší Vám neposkytne výhřevnost, to bohužel není v jeho moci.

Termo prádlo dělíme na tři vrstvy

A to na základní, střední a vrchní vrstvu. Jako základní vrstva se považuje triko, může být jak s krátkým, tak s dlouhým rukávem, spodky a popřípadě i ponožky. Efekt termo prádla nejvíce umocníte dalšími vrstvami ze stejného materiálu, jako jsou roláky a mikiny. Poslední navazující vrstva, tzv. vrchní můžeme pokládat bundu, větrovku či kalhoty. Vrchní vrstva už se ale neoznačuje jako termo prádlo, nýbrž oblečení s membránou, což ale pořád spadá do kategorie funkčního prádla. Měla by Vás chránit a být nepromokavá, odolná větru, ale přesto prodyšná. Pokud neodvede pot, pak zůstává uvnitř a Vaše předchozí oblečení pod bundou ztrácí na schopnostech, neboť nahromaděné tekutiny nemají kde uniknout a Vám začne být zima.

Proto se pořádně informujte u prodejce na tento druh oděvu, aby se Vám nestalo, že investujete nemalé peníze do kvalitního oblečení, ale jedna jediná vrstva Vám dobrý kup zhatí.