Digestoře – pomocníci v kuchyni

Digestoře – pomocníci v kuchyni

Pamatujete si na staré bílé digestoře, které byly v každém panelákovém bytě stejné a měli dvě základní funkce – odsávání vzduchu a světlopro vaření? A když byly zapnuté měli jste pocit, že vám v bytě startuje raketa? Pokud ano, pak jste jistě rádi, že tyto digestoře jsou už jen vzpomínkou. Ani technický pokrok a moderní doba nás digestoří nezbavily úplně, ale výrobci spolu s designery uvádějí na trh stále nové technologie a typy. Díky ním o přítomnosti digestoří doma ani nevíte nebo naopak tvoří dominantní prvek vaší kuchyně, především kvůli nápaditému vzhledu.

Základní funkci digestoří netřeba obzvlášť popisovat. Slouží k zachycování a následně odstraňování pachů z vaření a díky nim si kuchyně nezapamatují každičký nedělní oběd. Jak odsávání par funguje, řešíte pravděpodobně jen tehdy, když plánujete koupi nového nebo se vám současný digestoř porouchal a zjišťujete kde je chyba. Obecně známe dva základní způsoby jejich fungování:

Digestoř s tahem

Páry a pachy jsou nasávány a následně vypouštěny ven z kuchyně. Tato technologie zajišťuje, že se nasává čistý vzduch zvenku.

Digestoř s filtrem

Odsáté páry se v digestoři filtrují. Filtry vzduch vyčistí a vracejí jej zpět do kuchyně. Takové řešení je vhodné v krajních případech, kdy není možné nainstalovat odtahovou technologii.

Umístění digestoře

Umístění digestoře do dispozice kuchyně je problematika, která v minulosti až tak nerezonovala. Většina cenově dostupných digestoří nabízela pouze možnost jejich zabudování do kuchyňské linky. Na druhé straně, zabudovat digestoř do kuchyňské linky je nejlepší způsob jak ho ukrýt před zraky v případě, že máte v kuchyni jiný dominantní prvek. Tento způsob montáže digestoří dodnes patří mezi oblíbené.

Moderním prvkem dnešních kuchyní jsou ostrovní digestoře a tvoří tzv. srdce kuchyně spolu s pracovní linkou. Komín je montován na strop kuchyně.

Pokud máte to štěstí a vaše kuchyňská linka je rozsáhlejší, táhne po délce dvou stěn, přičemž varná deska se nachází v rohu mezi oběma stranami – je pro vás ideální rohový digestoř.

Nástěnné digestoře patří mezi vyhledávané typy, protože jde o klasiku. Oblíbené jsou digestoře s nerezovým povrchem v kombinaci se sklem. Tento povrch se snadno udržuje a sklo zase prosvětlí místnost.

Pokud preferujete extravagantnější nebo nápaditější prvky v domácnosti máte na výběr ze závěsných či plochých nástěnných digestoří.