Jak si poradit se střihem živých plotů a keřů

Jak si poradit se střihem živých plotů a keřů

Podzim je vhodnou dobou pro střih živých plotů a jejich zmlazení.  Sestřih keřů a živých plotů není nic zvláště obtížného, přesto pomůže znát trošku teorie a vyzbrojit se vhodným zahradním nářadím.

Důležité je také vědět, čeho chcete řezem dosáhnout. Udržovací řez zvýší kvalitu a bohatost květů, zatímco zmlazovací řez dá tvar dlouho neošetřovaným keřům. Ne všechny keře a živé ploty však snášejí řez stejně dobře.  Silný řez nesnáší většina jehličnanů kromě tisu. Listnatým keřům naopak důkladné zmlazení prospívá a lehce znovu obrazí i na starších větvích.

V každém případě by měl ale střih respektovat přirozený růst dřeviny. Proto postupujte od spodní části keře nahoru. Zejména u kvetoucích keřů je vhodné odstranit staré výhony, které trčí do stran a mají málo květů, poznáte je i podle tlustých větví a odlišně zbarvené kůry.

 

Zahradní nářadí potřebné k údržbě dřevin

Abyste byli vyzbrojeni pro všechny případy, budete potřebovat nejméně hned několik zahradnických pomocníků. Hodit se Vám budou zahradnické nůžky, nůžky na větve i pilka. K dostání jsou také speciální nůžky na živý plot, u nich preferujte modely s ergonomickou rukojetí a nastavitelnou sílou střihu. U kvalitních nůžek na keře a živé ploty nechybí ani tlumení nárazů díky gumovým podložkám či pákový převod zvyšující střižnou sílu. Pokud potřebujete prořezat větší množství suchého dřeva, využijete nůžky s kovadlinovým systémem. Pro střih čerstvého dřeva jsou vhodnější klasické zahradní nůžky čepel na čepel.

Jestli si nechcete pořizovat speciální elektrické nůžky na živý plot, které využijete jen jednou nebo dvakrát do roka, můžete pro seříznutí a zkrácení živého plotu využít i motorovou pilu.