Koberec je tou nejměkčí a na dotyk jednou z nejpříjemnějších podlahových krytin, které se vyskytují na trhu. Koberec dokáže každou místnost změkčit a zútulnit. Taky patříte mezi příznivce koberců?
Výběr koberce dobře promyslete
Při výběru koberce buďte zdrženliví a nepodléhejte svodům těch nejjemnějších a nejměkčích. Koberec musí být v první řadě dostatečně odolný a snadno udržovatelný. Pořízení koberce je otázkou na dlouhá léta, a proto je praktičnost požadavkem číslo jedna.
V druhém ohledu je dobré myslet na estetiku. Pokud si s výběrem barev a motivů nejste jistí, tak zvolte raději koberec jednoduchého vzoru v přírodních odstínech, který je klasikou a nestane se, že za dva roky vyjde z módy.
Koberce různé kvality
Koberce lze pořídit v různých cenových i kvalitativních relacích. Nákup budete podřizovat svým finančním možnostem, ale to nejlevnější zpravidla nebývá nejvýhodnější. Podezřele levné kusové koberce nebývají kvalitní a jejich životnost je značně omezená.
Kvalitu koberců udává především hustota vláken. Koberce s hustě tkanými vlákny jsou velmi odolné a životné. Tkaní je způsobem výroby, které zaručuje tu nejvyšší kvalitu. O třídu níže jsou pak koberce vpichované.
Materiál koberců
Koberce se vyrábějí z přírodních nebo syntetických materiálů. Kusové koberce z přírodních materiálů nejsou hořlavé, ale jejich nevýhodou je náchylnost na napadení moly a výskyt roztočů. Koberce ze syntetických vláken pořídíte levněji a snadněji se udržují. Při správné údržbě jsou vhodné i pro alergiky. Nevýhodou je lámavost vláken a kratší životnost.
Druhy koberců
- podle určenosti použití (dětský koberec, běhoun atd.)
- podle formy (metrážový, kusový)
- podle materiálu (přírodní, syntetický)
- podle výroby (tkaný, vpichovaný)
- podle druhu vlasu (střižený, smyčkový)
- podle odolnosti (zátěžové, běžné)
Proč zvolit koberec?
- je příjemný na dotek
- skvěle tlumí hluk
- raději vysáváte než vytíráte
- dobré tepelně izolační vlastnosti
- snadná pokládka