Jak vybrat plastová okna

Jak vybrat plastová okna

Plastová okna jsou dnes z hlediska poměru ceny a užitné hodnoty nejvýhodnější volbou při veškerých rekonstrukcích i při nových stavbách. Jak ale vybírat, abyste našli pro vás to nejvhodnější řešení?

Profil je základ

Systém plastových oken funguje na skládání hotových profilů do požadovaného tvaru a rozměru. Kvalita a provedení profilu pak do značné míry určuje tepelně a zvukově izolační vlastnosti a tím tedy i užitnou hodnotu plastových oken.

Zásadním ukazatelem je pak součinitel prostupnosti tepla Uw, který u nejlepších profilů začíná na hodnotě Uw=0,73W/m2K. Obecně lze říct, že větší stavební hloubka profilu znamená nižší propustnost tepla, záleží však také na dalších parametrech, jako je těsnění funkční spáry apod. Kvalitnější profil znamená vedle lepších izolačních vlastností také vyšší cenu samotného profilu.

Bezpečí k nezaplacení

Při výběru plastového okna dbejte na úroveň zabezpečení proti vniknutí. Levné plastové okno s nekvalitním kováním nedokáže zabránit vypáčení, ale také různým nehodám při chybné manipulaci s ovládáním okna. Nechte se vždy u dodavatele informovat, jaké zabezpečovací prvky okno obsahuje.

Barva a Dekor

Po stránce estetické si můžete plastová okna přizpůsobit přesně dle vašich představ. Výrobci nabízí obrovský výběr barev, které je možné využít z vnější i vnitřní strany (lze mít obě jiné). Za pozornost stojí také možnost volby vhodného parapetu a možnost doplňkové montáže žaluzií a vnějších rolet.

Dodavatel

Dodavatel plastových oken by měl být schopen navrhnout řešení šité na míru přímo Vám a po samotné montáži oken by měl poskytovat další servis při seřizování oken a podobně. Vždy se ptejte po referencích.

Od zvoleného dodavatele si také nechce předložit prohlášení o původu jednotlivých komponentů a veškereré certifikáty pro výrobu a montáž plastových oken. Za nižší cenou se může často skrývat profil z Turecka a laickost montáže.