Jak vybrat správnou postel 1/3

Jak vybrat správnou postel 1/3

Ke zdravému spánku patří kvalitní postel. Mnoho nemocí, neduhů a problémů, které nás tíží, jsou způsobeny špatným spaním, proto se při výběru postele neukvapujte. Našemu tělu rozhodně neprospívá čalouněná válenda nebo molitanový gauč. Základním předpokladem pro kvalitní spánek je správný výběr lůžka. Ten by se měl skládat z pevného rámu postele, postelového roštu a samozřejmě také z kvalitní matrace. Zdravý spánek ovšem také nebývá zadarmo.

Vybíráme postel

Rámy postelí jsou dnes nabízeny ve stovkách provedení. I když se může zdát, že vzhled postele je nepodstatná věc, je důležité, abychom se ve své postele cítili příjemně a útulně. Materiál je nejlepší volit takový, který bude mít pozitivní vliv na vaše zdraví. Rozhodně se nedoporučuje kupovat postel z dřevotřísek a podobných náhražek. Proč? Protože obsahem těchto materiálů je velké procento lepidel a pojivových látek, které mohou uvolňovat nežádoucí či rakovinotvorné látky. Naopak za vhodný materiál je po staletí považováno masivní dřevo. Dub, buk či olše jsou tvrdá a odolná dřeva, která zaručí naprostou stabilitu postele a její dlouhou životnost. Navíc jsou vhodná pro děti, seniory a alergiky.

Šířka postele musí být pro dospělého člověka alespoň 80 cm, avšak 90 nebo 100 cm poskytují více pohodlí. Minimální délka se odvozuje od výšky člověka plus 20 až 25 cm. Za standardní rozměr dvoulůžek se tak považuje 200 x 180 cm, u jednolůžek 200 x 90. Pokud měříte 2 m, nebojte se požádat svého dodavatele o větší rozměr a nechat si vyrobit postel na míru. Ideální výška postele včetně matrace se pohybuje mezi 45 a 55 cm. Starší lidé by měli mít o něco vyšší postel, aby se jim lépe vstávalo. Pro děti se výška volí do 45 cm.

Postel z masivu Caorle

Postel z masivu Caorle

Postele (kromě válend) mívají dvě čela – hlavové a nožní. Čelo u hlavy chrání především před průvanem a zvyšuje pocit soukromí. Nožní čelo naopak není tak důležité, v menších ložnicích může i překážet. Nohy postele se z praktických důvodů volí tlustší s oblejšími hranami. Jelikož by matrace a celá postel měla „větrat“, není příliš dobré si prostor pod postelí zaskládat.

www.jidelni-stul.eu