Jak vybrat správnou postel 2/3

Jak vybrat správnou postel 2/3

V minulém díle jsme si řekli, že základním předpokladem pro zdravý a kvalitní spánek je kvalitní rám postele, postelový rošt a vhodná matrace. Při výběru roštu se nijak neukvapujte, při správném používání a z kvalitního materiálu Vám vydrží celý život. Ano, dnešní článek bude o výběru postelových roštů.

Aby mohla matrace šetřit Vaše zdraví, musí ležet na správném roštu. V opačném případě hrozí, že nebudete mít užitek ani z jednoho. Postelový rošt podporuje ortopedické vlastnosti matrace, přebírá od ní zatížení a rovnoměrně ho rozkládá. Na rozdíl od plných a děrovaných desek v rámech postelí odvádí rošt vlhkost, čímž se matrace spolehlivě odvětrává a prodlužuje se tak její životnost. V opačném případě se matrace stává rájem roztočů a plísní.

Postelový rošt může být buď laťkový, nebo lamelový. Pevné, laťkové rošty se většinou vyrábějí ze smrkového dřeva. Nejlépe se hodí pod pěnové matrace s vyšším jádrem a pod matrace s pružinovou kostrou či s taštičkovými pružinami, protože se dobře tvarují. Mezery mezi latěmi nesmějí být větší než čtyři centimetry. Jsou-li latě od sebe vzdálené více než šest centimetrů, může se jakýkoli typ matrace deformovat.

Lamelové rošty dělíme na pevné, polohovací a elektrické (motorové). Lamelové rošty mívají rám, ke kterému jsou přichycené lamely. Čím větší počet lamel, tím lépe, protože rošt musí být dostatečně odolný a matrace se nesmí prohýbat. Kvalitní rošt by měl mít alespoň 28 lamel s mezery maximálně čtyři centimetr. Lamely mohou být vyrobeny z březového či bukového dřeva a musí pružit.

_vyr_205lamelovy-rost-sigma-k-f-b

Lamely, které jsou ve výkyvných plastových nebo kaučukových pouzdrech, mohou reagovat na zatížení, které matrace nevyrovná, čímž jí pomáhají a prodlužují její životnost. Podle zatížení se lamely v kloubech pohybují a natáčejí, čímž se přizpůsobují tvaru lidského těla. Některé postelové rošty mívají v bederních oblastech zdvojené lamely s posuvnými jezdci. Na všechny lamelové rošty (pevné, polohovací a elektrické) se hodí latexové matrace a matrace z líných a studených pěn.

Pro zdravého člověka, který nemá problémy s páteří, se doporučuje pevný lamelový rošt. Pro člověka trpícího deformaci páteře či pro starší lidi jsou polohovací rošty vhodnější, neboť si mohou nastavit rošt dle potřeby. Pokud si večer v posteli rádi čtete, je vhodné mít rošt s polohováním hlavy. Při výběru polohovacího roštu je důležitá manipulace s polohovacím mechanismem. Elektrické (motorové) rošty představují snadnější způsob manipulace s roštem, kdy stiskem tlačítka změníte polohu lůžka.

 

Specialista na nábytek z masivu

www.jidelni-stul.eu