Jak vybrat terasová prkna? Není to jen o ceně.

Jak vybrat terasová prkna? Není to jen o ceně.

Výběr terasových prken opravdu nezáleží na ceně. Ano, záleží na tom, kolik si za ní můžete dovolit zaplatit, i přesto byste ale měli vybírat terasová prkna co nejobezřetněji.

Jedním z důležitých hledisek je například to, jestli budete po terase chodit bosi. Že to člověka při běžném výběru nenapadne? Ano, ale záleží na tom opravdu hodně. Některá dřeva mají totiž problém s třískováním a pak je procházka naboso po terase spíše utrpením. V tomto případě je vhodné zvolit exotické dřevo, jako například teak, merbau, bangkirai. Další je vliv přímého slunce. Slunce nepříjemně působí na kompozitní WPC terasová prkna, která se díky obsahu plastu nepříjemně ohřívají a jsou pak velmi horká. V případě, že terasa nebude zakrytá a bude vystavena přímému polednímu slunci, je lepší zvolit dřevo, které se tolik neohřívá.

V přímém srovnání exotické dřevo – kompozitní materiál, záleží na očekáváních. Zatímco kompozit, což je 50-75% dřevěných třísek a zbytek plast, je lepší na straně bezúdržbovosti a životnosti, exotická dřeva mají kresbu, lepší tepelné vlastnosti, jsou levnější, některá příjemně voní. Cenově vycházejí přibližně srovnatelně.

U běžných jehličnatých terasových prken se dosahuje výrazného zlepšení vlastností tepelnou úpravou. Taková prkna pak nesou přívlastek Thermo. Tepelné ošetření zajistí, že dřevo méně pracuje a nenapadají ho plísně, ani škůdci.

Většina prken by se měla ošetřit lazurou. Lazura zachová přírodní vzhled dřeva, ale zajistí mu potřebnou ochranu, pokud ji dřevo nemá přirozeně.