Začátek topné sezony nesouvisí jen s výměnou letního šatníku za zimní, je čas věnovat se i lůžkovinám. Pokud nechcete ložnice zbytečně vytápět a je vám v nich chladno, vyměňte lehké letní přikrývky za teplejší.
Než letní přikrývky uklidíte, vyperte je (podle doporučení výrobce), dobře vysušte a nejlépe uskladněte na bezprašném místě. Nevyužívejte možnosti uložení v prostoru pod postelí, do kterého se dostává textilní prach z matrací a lůžkovin a také zbytky vaší kůže. Na nich se pak drží roztoči – a co je horší, plísně, které tyto parazity doprovázejí a následně vyvolávají nepříjemné reakce u alergiků a astmatiků.
Roztoči nežijí pouze v peřových lůžkovinách
Žijete v přesvědčení, že moderní vlákna použité při výrobě přikrývek a polštářů vás ochrání před riziky alergií a podobně? Ještě nedávno se peřinám přisuzovalo, že slouží jako zdroj alergenů, které trápí především astmatiky. Týkalo se to především naducaných a těžkých duchen, jaké kdysi měli naše babičky a prababičky. Ze statistik vyplývá, že mezi alergiky má alergie na peří jako takové jen pár jedinců. Výrobci péřových výrobků si s prachem dnes již umějí poradit. Protože chcete spát pod přírodními, hřejivými, ale lehkými přikrývkami, ty nejkvalitnější se vyrábějí z prachového husího peří. Cena takové přikrývky pak ale může být vyšší než lůžko a matrace, protože se pohybuje až kolem 10 tisíc korun za kus.
Peří se při výrobě vysaje a tím se z něj odstraní prach. Pak jsou na řadě kvalitní sypky z hustě tkaných látek, které nepropustí ven ani dovnitř jak prach, tak roztoče. To se samozřejmě netýká jen prachového peří, ale také klasického husího i kachního peří u levnějších lůžkovin. Nejdražší je hedvábně jemné peří islandské kajky, které se sbírá po migraci ptáků v jejich hnízdech.
Trh nabízí speciální povlaky proti roztočům. Ty trvale chrání před roztoči díky speciální mikrostruktuře vlákna. Jde o efektivní komplexní ochranu – potah polštáře, či pokrývky se jednoduše povlékne pod povlečení. Je příjemně měkký a prodyšný se zipem nepropustným pro roztoče. Tyto výrobky jak lůžkoviny, tak ochranné povlaky najdete u specializovaných výrobců. Jde o kvalitní výrobky s certifikáty od akreditovaných zkušebních institutů.
Pokud doma máte po babičce staré nepoužívané duchny a péřové polštáře, nevyhazujte je. Svěřte je do rukou odborníků, kteří nejprve peří speciálně vyčistí a poté Vám ze starých neforemných peřin vykouzlí lehké prošívané deky. Jestliže doma nemáte pračku s velkou kapacitou, minimálně na 8-9 kilo prádla nebo sušičku, svěřte péřové výrobky alespoň jednou za sezonu prádelnám a čistírnám. Jestli do této inovace nechcete investovat, nabídněte peří k prodeji.