Udržujte pořádek

Udržujte pořádek

Už naše babičky říkaly, že není důležité, jaký má člověk byt, hlavně když má pěkně naklizeno. To byla vizitka každé hospodyňky. A platí to i dnes. Není důležité, vlastníte-li byt po babičce ve staré zástavbě, moderní byt v novostavbě či luxusní byt v centru Prahy. Každému vyhovuje něco jiného. Udržování pořádku by však mělo být samozřejmostí vždy a všude. I když přijdete na návštěvu do luxusního bytu, zařízeného dle posledních módních trendů, bude případný nepořádek pravděpodobně to první, čeho si všimnete. Bude na vás již od vchodových dveří působit jako rušivý element a hned si pomyslíte, že se do moderního bytu jaksi nehodí. A začíná to ještě dřív, před vstupem do bytu či do domu. I starověké čínské učení feng shui klade důraz na to, aby cesta ke vchodovým dveřím byla čistá a upravená. Ukliďte si proto před svým vlastním prahem, a to nejen v přeneseném slova smyslu.

Je těžké udržovat pořádek, ještě těžší je však zbavit se nepořádku. Proto se snažte udržovat pořádek průběžně. Neshromažďujte nepotřebné a zbytečné věci. Nenechte se unášet myšlenkou, že se třeba někdy budou hodit. Většinou nebudou. Zbavte se všeho, co už delší dobu nepoužíváte, pravděpodobně už to ani nepoužijete – starého oblečení, vyřazených knih, přečtených časopisů atd. Nejvhodnějším časem pro zbavení se starých a nepotřebných věcí může být stěhování do nového bytu. Modernímu bytu v novostavbě by neslušelo, kdyby byl od začátku zahlcen hromadou starých věcí. Dopřejte mu, a tím i sobě, vzdušnost a čistotu. Jsou-li v bytě tmavá zákoutí, prosvětlete je, umístěte do nich živé květiny nebo pěknou lampu. Jen tak nebudou svádět k odkládání nepořádku.

A v neposlední řadě proveďte i úklid emocionální. Zbavte se negativních pocitů, špatných vzpomínek a vzteku. Užívejte si čistotu uvnitř sebe sama i ve svém vysněném novém bytě s výhledem, ve kterém vám už nebude bránit kopa špinavého prádla před okny.