Ušetřete na dodávkách plynu už nadcházející topnou sezónu!

Ušetřete na dodávkách plynu už nadcházející topnou sezónu!

I přestože byla letos zima docela mírná, a z toho důvodu tak české domácnosti zaplatí za plyn méně, nicméně další topná sezóna klidně může být o to horší. A právě proto je již nyní na jaře vhodná doba pro uvažování nad změnou dodavatele zemního plynu. Ukažme si proto, co vlastně tato změna obnáší, kolik korun případně ušetříte a jak vybrat ten nejlevnější plyn.

Kvalita levného plynu se rovná kvalitě toho drahého

Plyn, který k vám přiteče, bude mít zcela stejnou kvalitu, ať vám jej bude dodávat prakticky kdokoliv. Stále poběží o stejnou komoditu, která se k vám dostane s pomocí tak zvaného distributora. Jak se tak může stát, že určití dodavatelé plynu poskytují levný plyn a jiní právě naopak? Důvodů je celá řada. Například se jedná o schopnost dodavatelů plynu pořídit jej výhodně na komoditních burzách. Do výsledné ceny plynu se pak promítne také celková efektivita dodavatelské firmy. Některé se totiž stále topí v množsví papírů a jinde přitom všechno funguje elektronicky. Odlišné jsou také různé cenové politiky konkrétních dodavatelů. Někteří kupříkladu sníží cenu zásadnímu odběrateli, aby si ho udrželi, ale přitom musí navýšit cenu menším odběratelům. Jinde jsou ceny rovnoměrnější, čehož využívají zejména domácnosti, které zpravidla tahají za ten kratší konec provazu.

Spočítejte si, kolik se změnou dodavatele ušetříte

Změnit dodavatele pouze na základě jeho reklamy v tisku nebo televizi není příliš rozumné. Každé změně dodavatele zemního plynu by měl předcházet propočet, který nám napoví, jestli se vám taková změna vůbec vyplatí. Abyste nemuseli nic počítat, je zde pro vás tzv. kalkulačka plynu, která všechno vypočítá za vás. A kolik korun je tedy možné ušetřit? Úspory se velice různí podle toho, jestli plyn používáte jen k vaření nebo jím i topíte, ale povětšinou jde o tisíce korun za rok.