Venkovní rolety – proti horku, hluku i vloupání

Venkovní rolety – proti horku, hluku i vloupání

Sluneční záření a s ním spojené teplo a světlo je jistě pozitivně vnímáno pro většinu lidí. Většina z nás také chce mít dostatek světla i ve své domácnosti. Světlý byt působí vzdušně, energicky, čistě, prostorně. Naopak potemnělý prostor se může zdát ospalý, zašlý, nemoderní.

V zimě je světlo jistě vítaným společníkem a oceníme, když zároveň prohřívá místnosti, které musíme vytápět topením. Ano, ale v létě přibývá slunečních dnů, dny jsou delší a sluneční záření silnější. V takových dnech jsou místnosti exponovány zvýšeným teplotám, a například místnosti orientované na jih se mohou velmi nepříjemně přehřívat. K tomuto přehřívání dochází nejvíce prostřednictvím oken. I ta nejlépe izolovaná skla oken propustí většinu tepla dovnitř

Jak vyzrát proti horku?

Jak na zvýšené teploty v domácnosti vyzrát. Řešením je klimatizace, ale její provoz je dražší a ne každý ji dobře snáší. Dále můžeme využít ventilátorů, které těžký a horký vzduch rozfoukají a příjemně osvěží místnost. I toto řešení vyžaduje náklady na svůj provoz.
Pokud chcete místnost proti horku spolehlivě chránit, nabízí se další možnost.

Zatemnění, ochrana proti vloupání a klid

Venkovní okenní rolety jsou umístěny venku a odráží tedy světlo předtím, než pronikne do interiéru. Interiérové rolety do oken, např. klasické látkové rolety, dokáží účinně stínit dokonce i zcela zatemnit místnost, zároveň i částečně odrážejí teplo. Interiérové rolety jsou ale umístěny uvnitř a proto začínají svou práci až poté co už sluneční záření vniká dovnitř, což je trochu pozdě.
Venkovní roleta odráží teplo, aniž by se dostalo do místnosti. Zcela zatažená roleta místnost úplně zatemní, např. v ložnici nám tedy dopřeje nerušený spánek. Konstrukce rolety ale umožnuje částečný prostup světla mezi jednotlivými lamelami pokud roletu drobně povytáhneme.

Venkovní rolety nabízí i další důležité vlastnosti. Jejich zatažením je zároveň zajištěna ochrana domácnosti proti vloupání. V takovém případě je samozřejmě lepší použít pevnější hliníkovou konstrukci lamel, oproti levnějším plastovým lamelám. Podobně jako světlo odráží roleta i hluk zvenčí. To znovu oceníme v ložnici, pokud například bydlíme v místě, kde je rušná doprava.

Dálkové ovládání

Venkovní rolety jsou dodávány s manuálním ovládáním, na kliku nebo provázek. Samozřejmě je možné pořídit i s komfortním dálkovým ovládáním s elektrickým pohonem. Takto můžete jednoduše ovládat několik rolet a nemusíte jednu po druhé manuálně stáhnout či vytáhnout.

Dobrá investice

Venkovní roleta je jednorázová investice řádově v tisících korun. Pokud požadujete ochranu před horkem, zabezpečení domácnosti proti vloupání, odhlučnění zvuků zvenčí, jistě se vám mnohonásobně vyplatí.