Vybíráme plotostřih. Na co se ptát než si jeden koupíte

Vybíráme plotostřih. Na co se ptát než si jeden koupíte

Pro zahrádkáře, kteří musí udržovat velké živé ploty a keře je plotostřih spásný vynález. Ušetří vám hodiny času a energie, které můžete věnovat jiným činnostem. Teď si povíme o některých funkcích a vlastnostech plotostřihů, které byste měli vzít v úvahu, pokud se právě chystáte jeden takový pořídit.

Ostré ostří

Vzhledem k tomu, že ostří dělá všechnu práci, tak je to nejdůležitější část celého plotostřihu. Ostré a mohutné zuby řežou lépe a hladce. Pokud navíc každý rok necháte plotostřih naostřit, prodloužíte mu tak životnost a sobě ulehčíte v budoucnu trápení. Co dalšího vás u ostří zajímá:

Délka čepele. Zde záleží, jak vysoké živé ploty budete v budoucnu obstarávat. Čím vyšší, tím delší čepel.

Mezera mezi zuby. Obecně platí, že úzce rozmístěné zuby mají hladší řez a hodí se tak na menší větve. Po ozubení, které je dál od sebe, zůstane mírně hrubší řez, ale jsou zase lepší na řezání silnějších větví.

Jednostranné nebo oboustranné ostří. Častější je oboustranné ostří, kde se ozubení pohybuje proti sobě. Řežou rychleji a tím jsou také účinnější. Jednodušeji se s takovým křovinořezem manipuluje, protože je jedno z jaké strany ho uchopíte. Z toho důvodu jsou i výborným řešením pro leváky.

Pohon

Zde proti sobě stojí motorový plotostřih, akumulátorový a elektrický. Benzinové plotostřihy bývají těžší, o něco hlučnější a vyžadují větší údržbu. Na druhou stranu jsou silnější než elektrické plotostřihy a umožňují vám volnost pohybu. Motorový plotostřih je zpravidla vhodný pro komerční použití, kde je třeba velký výkon.

Elektrický plotostřih je limitován přívodním kabelem, nesmí se používat ve vlhku a nejednou se stalo, že byl kromě plotu posekán i kabel samotný. Jsou vhodné pro malé až střední živé ploty a keře v nedalekém okruhu od napájení. Plus je rozhodně to, že pracují lehce, potichu a bez emisí.

Další možností, která získává oblibu teprve v poslední době jsou baterie, které vám volnost pohybu umožní taktéž. Součástí je nabíjecí jednotka a baterie. Tu je třeba zpravidla po každém použití znovu nabít. Tyto plotostřihy jsou lehké, snadno ovladatelné.