Výhodně prodat realitu bez realitní kanceláře je lehčí, než se zdá

Výhodně prodat realitu bez realitní kanceláře je lehčí, než se zdá

Prodáváte dům nebo zrekonstruovaný mezonetový byt? Hledáte si někoho do podnájmu? Jestliže jste alespoň na jednu výše uvedenou otázku odpověděli kladně, pak zajisté uvažujete, jestli využít služeb realitky či se o prodej postarat svépomocí? Obě dvě varianty mají své výhody i nevýhody. Pokud se rozhodnete pro pomoc realitní kanceláře, potom postačí nadiktovat své požadavky a vše ostatní bude výlučně v jejich režii. Postup není nijak časově náročný a úspěšnost prodeje opravdu vysoká. Nutno podotknout, že služby realitních kanceláří pochopitelně nejsou zdarma a provize může dosahovat i několika desítek tisíc Kč.

Z tohoto důvodu dává drtivá většina majitelů domů přednost prodeji reality bez realitní kanceláře. Proces to sice není nejlehčí, nicméně když víte, jak na to, můžete ušetřit poměrně významnou částku. Nejdříve je nutno správně určit cenu bytu, kterou vám pomůže odhadnout odborník-odhadce. Nenastavujte cenu příliš vysoko ani naopak nízko. Vsaďte na „zlatou střední cestu“, která vám může přinést poměrně zajímavou konkurenční výhodu. Následně si najděte inzertní portál, na který prodávanou nemovitost umístíte. Zde si však dávejte pozor na výši poplatků, které budete muset za inzerci zaplatit. Levná nebo naopak velmi vysoká inzerce je vždy podezřelá.

Pokud bude celý proces prodeje nemovitosti úspěšný, nezapomínejte ani na další nezbytnosti, mezi které patří např. zaplacení daně z nemovitosti(od nového roku platí nový vlastník) a další nezbytné poplatky spojené s prodejem dané reality. Po celou dobu procesu však mějte na paměti, že to, co zvládne realitní kancelář, to zvládnete také vy. Stačí se jen obrnit notnou dávkou trpělivosti a nasadit správnou cenu.