WPC prkna na terasy a ploty

WPC prkna na terasy a ploty

WPC je moderní stavební materiál, vyvinutý v Americe před více než 25 let. A jeho zkrácený název WPC znamená Wood Plastic Composite, neboli Dřevoplastový kompozit, zkráceně dřevoplast. Klíčovými složkami tohoto materiálu, z něhož je vyrobena velká část teras známých hotelů a restaurací, a postupně si získává oblibu i v tuzemsku, jsou dřevěné nebo bambusové piliny, polymery plastu (HDPE, PP nebo PVC) a ochranné látky pro zvýšení odolnosti, pevnosti…

Obvykle v poměru 40/48/12 nebo 40/50/10 a podobně. Od zvoleného poměru se následně odvíjí pevnost a odolnost materiálu, ale také vzhled, který si klade za cíl co nejvíce napodobit přirozený vzhled dřeva a dosáhnout mnohonásobně delší životnosti – výrobci dekladují až 50 let – bez nutnosti provádět pravidelné ošetřují olejové nátěry a lakování. Z tohoto důvodu také většina poskytuje na své produkty záruku 10 20 nebo i více let nad rámce standardní záruční doby, která se vztahuje na poškození hnilobou, škůdci…

Materiál samotný je mrazuvzdorný, voděodolný a stálobarevný a neštěpí se.Údržba se zpravidla provádí podle potřeby a spočívá v omytí terasových prken či plotovek mýdlovou vodou.

Čím vyšší je pak poměr dřevěné složky, tím přirozenější mají WPC prkna vzhled. A čím vyšší je podíl polymerů plastu, tím je odolnější.

Samotné opracování WPC je totožné jako u dřeva a tak jej můžete upravit dle své libosti.

Produkty zahrnují nejen WPC terasová prkna a dřevoplastové plotovky, ale také dlaždice nebo obložení a další v různých délkách a odstínech. Setkát se pro s nimi můžete i u bazénů, v zahradě ve formě květináčů, obložení garážových vrat, zábradlí a podobně.