Co ukrývají oceány

Co ukrývají oceány

Když se řekne oceán, většina z nás si představí velké množství vody. Oceán ale také může symbolizovat svobodu a nezávislost. Odborná definice oceánu uvádí, že se jedná o velkou masu vody, která se nalézá na povrchu vesmírných těles.

Už z hodin zeměpisu víme, že na planetě Zemi se nachází 5 oceánů: Atlantský, Severní ledový, Jižní, Indický a Tichý a všechny dohromady zabírají celkem 71% veškeré zemské plochy. Víte ale, jaká tajemství hlubiny oceánů ukrývají? Skupiny vědců, týmy odborníků a skupiny hledačů pokladů neustále provádějí výzkumy, plánují výpravy, ale doposud nebyla vynalezena technika, která by dokázala prozkoumat veškerá místa vodního světa. Vodní plocha čas od času vyplaví zcela nového živočicha, vědci se domnívají, že oceány mohou ukrývat až milión doposud neidentifikovatelných tvorů. Naposledy se podařilo objevit vodního červa, který dostal jméno „Squidworm“ a jeho tělo obsahuje početnou sestavu tenkých chapadel.

Vodní hlubiny ukrývají nejedno tajemství, možná nevíte, že pod vodou není na některých místech tma, ale naopak se to hemží barevnými světly jako na diskotéce. Některé ryby a hlavonožci totiž vysílají viditelné barevné signály. Světélkující živočichové znamenají velkou naději pro biomedicínu, díky nim by se v budoucnu dalo sledovat šíření rakovinných buněk, těmito objevy se již zabývají vědci z Centra podmořského výzkumu ve Skotsku.

Vodní hlubiny také ukrývají nespočet pokladů a lodí, ať již válečných, nákladních nebo výletních. Neustále se daří objevovat nové a nové kusy a doplňovat tak historické prameny a muzea. Dna oceánů jsou rovněž ukrytem přírodního bohatství. Jsou zde velké zdroje ropy, železa, kobaltu, niklu, mědi, manganu a také zlata. Odhaduje se, že oceány ukrývají až 100 miliónů tun zlata a doposud se nepodařilo objevit metodu, jak jej efektivně vytěžit.

Jisté je, že pro lidstvo je mnohem dostupnější zlato investiční než zlato podmořské. Investiční zlato je v dnešní době dostupné téměř každému a to díky tzv. zlatému spoření, kdy si můžete zlato pořídit na splátky. Sami si určíte gramáž, na kterou chcete dosáhnout, i výši měsíční splátky, veškeré bližší informace najdete na zlato.cz. Lidé do zlata investují především proto, že chrání peníze před inflací a je vyhledávanou komoditou prakticky po celém světě.

Zlato je pro lidi zkrátka stále lákavé a možná se za pár desítek let podaří vytěžit i to, které je ukryto v oceánech. Možná se brzy budeme učit o nových vodních tvorech a budou objevena podmořská města, podmořské doly… Ale třeba se nic z toho neuskuteční a oceány si stále budou hlídat svá zákoutí, tajemství a bohatství. Vše ukáže čas.