Křeček a zlato

Křeček a zlato

Možná teď čekáte pohádku o křečkovi, třeba jak ke zlatě přišel… Pohádka to ale nebude. Křečci totiž se zlatem mají mnoho společného. Konrétně se jedná o druh křečka zlatého (někdy je označován také jako křeček syrský), který právě díky drahému kovu dostal své jméno a to nejen kvůli zbarvění srsti. Křeček zlatý byl poprvé spatřen v roce 1839, ale ukrýval se v přírodě a odchytit se jej podařilo až v roce 1930 v Sýrii. Tamní zoolog našel v podzemí v hluboké noře matku s mláďaty. Hlodavce začal chovat, rozmnožovat a během jednoho roku vyšlechtil 300 potomků. Ti nejprve sloužili jako laboratorní zvířata. O 8 let později se ukázalo, že jsou velmi nenároční a křečci se tak stali domácími mazlíčky, nejprve ovšem jen pro vyvolené. Koupit si křečka v 50tých letech nebylo zase tak jednoduché, byl totiž téměř 15 let nedostatkovým zbožím. Dnes si křečka koupíte v každém zverimexu nebo dokonce na internetu a na výběr máte z mnoha druhů od křečků zlatých, čínských, džungarských po křečky angorské, trpasličí nebo brazilské či krysí.

A podobně je to se zlatem. To se také nejprve ukrývalo hluboko v podzemí a trvalo mnoho let, než lidé nalezli způsob, jak jej těžit. Zlato si nejprve nemohl dovolit každý a bylo jen pro vyvolené, nákup zlata nebyl běžnou záležitostí. Dnes si můžete zlato koupit prakticky kdekoliv a to i na internetu. Na výběr máte z mnoha druhů od zlatých šperků, zlata jedlého, lékařského po zlato investiční nebo formu zlatého spoření, což je nákup zlatých mincí a slitků na splátky.

Křeček i zlato jsou velmi originálním a lákavým dárkem. Křečkem jistě potěšíte děti, milovníky zvířat nebo osamocené důchodce. Zlato udělá radost převážně dospělákům a hodí se ke každé příležitosti (narozeniny, svatby, jubilea, promoce, narození dítěte…) a zároveň tento dárek slouží jako finanční rezerva na případné horší časy. Což je další shodný znak s křečkem. Křeček si cpe jídlo do své tlamičky, aby si jej uschoval na zimu nebo na horší období.

ZLATO.cz - zlaté mince a slitky

ZLATO.cz – zlaté mince

Rozdíl mezi křečkem zlatým a zlatem je jediný – a to v životnosti. Křeček zlatý se v zajetí dožije 2 – 5 let, ve volné přírodě začíná být pomalu ohroženým druhem. Zlato je ale nesmrtelné. Dědí se z generace na generaci a ve volné přírodě je stále dostatek zdrojů k jeho těžbě. Podle odborníků se pod povrchem Země ukrývá přes 50 tisíc tun zlata. I když zlato dalo křečkovi zlatému své jméno kvůli podobným znakům a stejné barvě, jisté ale je, že zlato křečka vždycky přežije.