Nedejte na první dojem

Nedejte na první dojem

Kdo by neznal staré české přísloví: Není všechno zlato, co se třpytí. Jeho význam lze chápat mnoha způsoby. Obecně jde o to, abyste nedali v životě na pozlátko, nenechali se zmást vnějším leskem a vždy pátrali hlouběji po podstatě věci, zjistili, co se skrývá pod povrchem a nablýskaným zevnějškem. Rozhodnete-li se však pro investování do zlata, můžete význam tohoto přísloví chápat i doslovně. A rozhodně to udělejte. U zlata, stejně jako u ostatních drahých kovů, kamenů či uměleckých děl, je totiž velmi snadné narazit na padělek.

Láká-li vás spoření ve zlatě, je nutné být při výběru velmi obezřetný. Zvolit si můžete z mnoha variant. Můžete nakoupit zlaté slitky, zlaté cihly a zlaté mince v různých hodnotách nebo zlaté šperky. Vždy však detailně pátrejte po původu nabízeného zlata, žádejte písemnou garanci pravosti a ryzosti investičního zlata, na škodu není ani pojištění proti případnému padělku. Upřednostňujte prodejce, který garantuje zpětný odkup již zakoupených zlatých cihel a slitků. Určitě je jistější nákup investičního zlata od certifikovaného výrobce renomované značky než nákup šperků někde na tržišti od anonymního zdroje na vaší zahraniční dovolené. Je doba internetu, prodejce si lze prověřit z různých zdrojů, hodně informací se dá dohledat a můžete čerpat i ze zkušeností lidí, kteří již investiční zlato zakoupili. Ať pozitivní nebo negativní reference, obojí vám mohou být při rozhodování o zlatém spoření k užitku. Pro někoho může být zárukou kvality skutečnost, že se za danou společnost staví známá osobnost. Někdo veřejně známý by přece neriskoval, že bude později spojován s podvodníky (ale pozor, určitě by to nemělo být jediné kritérium, mýlit se může přeci každý…).

Zkrátka, rozhodnete-li se pro nákup investičního zlata, buďte obezřetní a vyhledejte si maximum informací, ať posléze nezjistíte, že se pod blyštivou skořápkou vaší zlaté cihly nebo zlatého slitku skrývá pouze bezcenný padělek.

cz