Novinky v zemědělských realitách v roce 2015

Novinky v zemědělských realitách v roce 2015

Jaké jsou novinky a změny v zemědělských realitách v roce 2015? Více o aktuálních cenách zemědělské půdy, předkupním právu a dani z pozemků se dozvíte v tomto krátkém článku.

Co se děje s předkupním právem spoluvlastníků?

Od 1. 1. 2015 se předkupní právo spoluvlastníků mění a to ve výrazný prospěch prodávajícího. Nová úprava tohoto práva umožní spoluvlastníkům prodat svůj nemovitý podíl přímo, bez toho aby je nejdříve museli nabídnout dalším spoluvlastníkům. Těm bude odepřena možnost koupit společný nemovitý majetek jako první a tak nadále ani nebudou moci ovlivňovat, s kým budou tento majetek chtít sdílet. Pozor, Je tu ale výjimečný případ a tím je rodinný, či zemědělský závod. V případě že spoluvlastněnou nemovitostí je právě takový závod, pak předkupní právo stále spoluvlastníků dle nového občanského zákoníku (dále NOZ) zůstává v platnosti.

Není to však tak jednoduché, přestože NOZ platí již od 1. 1. 2014, tak změny v předkupním právu začaly platit až 1. 1. 2015. Předkupní právo tak neplatí na spoluvlastnictví, které vznikly do 31. 12. 2013.

Zajímají vás další informace? Přečtěte si tento článek: Předkupní právo spoluvlastníků.

Změny cen zemědělské půdy v roce 2015

Oproti roku 2014 si opět připlatíme. Průměrné navýšení cen za zemědělskou půdu činí v jednotlivých katastrech až 15%. Přes dvě stovky katastrálních území zasáhne dokonce zdražování až 20%. Ke slevám dojde pouze u 19 katastrálních území. Průměrná základní cena zemědělské půdy se vyšplhala z původních 6,22Kč/m2 v roce 2014 na 7,14 Kč/m2, což je meziroční nárůst o 0,92 Kč.

Daň ze zemědělských pozemků

Nejdříve si ujasníme, o čem vlastně tato daň pojednává. Tato daň se vztahuje na pozemky na území České republiky, které jsou řádné zaregistrované v katastru nemovitostí. Na co se však tato daň nevztahuje tak to jsou například ochranné lesy a lesy zvláštního určení, pozemky určené k obraně státu a mnoho dalších.

Kdo tuto daň musí odvádět? To je jednoduché – zákonný vlastník pozemku. U pronajatých pozemků je to nájemní. Je-li však majitel neznámý, musí tuto daň platit uživatel pozemku.

Nechcete tuto daň odvádět? Rekultivujte! Rok po rekultivaci jsou totiž zemědělské (na 5let) a lesní pozemky (na 25let) od této daně osvobozeny. V případě vinic a ovocných sadů vás pak může příslušná obec vyhláškou od této daně osvobodit. Daň z pozemků tedy nemusí být jenom strašákem.