
Je spotřebitelům prospěšná zemědělská velkovýroba
Pro zemědělce přišel čas bilancování. Zhodnocení svého celoročního snažení, práce, umu. Podle statistických údajů můžeme konstatovat, že prožíváme dobrý hospodářský rok, nejen u nás, ale i v celé Evropě. Navzdory těmto potěšujícím zprávám, ne všichni zemědělci mají úsměv na tváři.
„Letošní úrody, pokud počítáme od roku 1989, byly rekordní,“ hodnotí žeň v levickém okrese Ing. Milan Halmeš, předseda Regionální zemědělské a potravinářské komory v Levicích.
Slovenská zemědělská univerzita v Nitře – Slovensko
Musíme se však podívat i na druhou stranu mince. Vysoké sklizně způsobily, že cena obilovin i pícnin poklesla. A tak finanční situace agronomům není růžová.
„V zemědělství se nikdy nesetkají dvě věci: kvalitní úroda a dobré ceny,“ řekl Ing. Halmeš. Ceny zemědělské produkce nejsou na Slovensku nikým regulované. Určuje jejich tržní ekonomika.
A protože v celé Evropě je v tomto roce vysoká produkce zemědělských produktů, cena automaticky klesá. Poměr vývozu a domácí spotřeby hovoří ve prospěch vývozu.
Bohužel na náš trh se dostávají levné zahraniční potraviny, proti nimž není náš domácí trh konkurenceschopný. Levických zemědělce čeká ještě sklizeň hroznů. Podle hodnocení Ing. Halmeš je úroda hroznů snížena o dvě třetiny.
Je spotřebitelům prospěšná zemědělská velkovýroba
Ale s úsměvem na tváři dodává: „Letos týkající se sklizně hroznů můžeme hodnotit jako těžký, ale bude dobré víno.“
A takový je jeho pohled na naše zemědělství a slovenského zemědělce. „Zemědělec neví kdy se má dobře. Zjistí to až o rok později, když má s čím porovnat. Člověk nemůže nikdy usnout na vavřínech a farmář vždy přežije. Pokud padne na kolena, vždy se postaví sám. Nezačne plakat a lamentovat. To je na tomto povolání pěkné. „