Stěhování

Stěhování

Né nadarmo se říká, že je lepší vyhořet, než se stěhovat. Stěhování není v dnešní době nic jednoduchého, už dávno nejsme kočovníci, kteří se vydávali od vesnice k vesnici, zabalili si uzlíček svých věcí a šli… Pokud se stěhujete, je třeba mít vždy dobrý plán. Dopředu se zbavte věcí, které již nepotřebujete (vyčleňte oblečení, nevhodné dárky, nefunkční elektroniku apod.). Pokud je vám líto něco vyhodit, darujte to! Svým přátelům, sousedům, kolegům nebo na charitu, jistě vás bude hřát dobrý pocit, že vaše věci ještě někomu slouží a udělají radost. Také je důležité vybrat si dobrou stěhovací společnost, některé vám totiž zdarma zapůjčí i stěhovací krabice nebo vám odmontují a v novém bytě zase smontují nábytek. Ceny za tyto služby nejsou nijak vysoké, liší se ale v momentě, jestli se stěhujete v pracovní dny, o víkendu nebo ve večerních hodinách. Někteří lidé se bojí v práci požádat o volno a stěhují se proto přes víkend, zbytečně je to stojí peníze a také fyzické síly, protože si během náročného stěhovacího víkendu ani neodpočinou a začíná jim hned pracovní týden, během kterého domá skáčí přes krabice a nestíhají ani vybalovat.

Jestli plánujete stěhování, tak ideálním dnem je čtvrtek. Že vám šéf nedá volno a již nemáte dovolenou? Nevadí! Dobře přečtěte zákoník práce, kde je jasně uvedeno, že při stěhování musí zaměstnavatel svému zaměstnanci poskytnout volno (nikoliv dovolenou) a to na jeden až dva dny. Pokud se zaměstnanec stěhuje kvůli zaměstnavateli (např. kvůli nové práci do jiného města apod)., tak kromě volna náleží zaměstnanci i náhrada mzdy. Teď můžete namítnout, že to takto u vás v práci nefunguje a nikdy jste se s tím nesetkali. Třeba to je ukazatel, že váš zaměstnavatel není tím nejlepším a je na čase hledat novou práci. Nedělejte žádná unáhlená rozhodnutí, jen si nenápadně mapujte pracovní trh. Není nic jednoduššího, než se mrknout na webové pracovní portály. Dát si do vyhledávače oblast a region, ve kterém chcete pracovat a určitě se objeví dostatečné množství inzerátů. Zároveň si můžete vytvořit svůj vlastní pracovní profil, aby vás společnosti mohly sami vyhledat s nabídkou práce. Na pracovních webových portálech (např. na airjobs.cz) zároveň najdete spousty užitečných rad, jak postupovat při sestavování profesionálního životopisu, čekají na vás i inspirativní články a rady personalistů. Také se můžete přihlásit k odběru inzerátů a pravidelně budete do svého mailu dostávat aktuální pracovní příležitosti.

Stěhování je poměrně náročný životní krok a každý se se změnou prostředí vyrovnává různě. Například děti si mohou hůře zvykat. Na předešlém místě měly školu, kamarády, spolužáky a najednou jsou v cizím prostředí. To se samozřejmě může odrážet na domácí atmosféře a pokud jste v tomto období ještě stresovaní od svého šéfa, není to nic příjemného. Je důležité mít chápavého nadřízeného a dobrou práci, najděte si ji!