Za špatné etikety na výrobcích budou hrozit vyšší pokuty

Za špatné etikety na výrobcích budou hrozit vyšší pokuty

V lednu 2015 vstoupí v platnost novela zákona o potravinách. Ta mimo jiné zpřísňuje pravidla pro označování výrobků. Pokud se obchodníci včas na změny nepřipraví, hrozí jim za ignorování nových pravidel vysoké pokuty. Dosavadní maximální pokuta činí tři miliony korun. Nově můžou obchodníci za špatně označené produkty zaplatit pokutu deset milionů korun.

Jak se tedy vzhled etiket změní? Písmena na obalech nyní měří asi půl milimetru. Aby etikety přečetli i starší a hůře vidící občané, písmena by od ledna měla být nejméně dvakrát tak velká. O výrobu etiket pro vaše zboží tak, abyste stihli na novelu včas reagovat, se postará například společnost AG-FOIL Bohemia, která je přímým výrobcem etiket, nikoliv pouze prodejcem.

Díky zvětšení písma se na etikety nevejde tolik textu, jako doposud. Z obalů menších výrobků tak pravděpodobně zmizí texty o složení v cizích jazycích a zůstane jen čeština. Všechny povinně zveřejňované informace, důležité pro spotřebitele, by navíc měly být umístěny na barevně kontrastním pozadí. O poznání výrazněji musí být označeny alergeny.

Prodejci také budou muset lépe označovat nebalené potraviny. Zákazník musí dostat informaci, ze které země výrobek pochází a jaká je jeho hlavní složka. Tyto informace budou obchodníci uvádět v těsné blízkosti výrobků.

Včasným kontaktováním spolehlivého výrobce etiket, štítků a datumovacích fólií si obchodníci ušetří spoustu komplikací. AG-FOIL Bohemia dodává etikety v mnoha zpracováních podle účelu použití. Firma se zabývá výrobou logistických etiket, termo etiket, grafických etiket, print etiket či textilních etiket. S označováním výrobků má dlouholeté zkušenosti.

Pro spotřebitele jsou důležité informace o datu výroby, datu spotřeby a další. Pro tento typ označování výrobků se nejlépe hodí technologie kódovacích, datumovacích fólií. Datumovací fólie reprezentují to nejlepší po stránce kvality a funkčnosti. AG-FOIL Bohemia dokáže v oblasti označování zboží vyhovět specifickým a náročným požadavkům výrobců a obchodníků.

Mnoho zákazníků dá na doporučení svých známých nebo se řídí svými předchozími zkušenostmi. Pokud výrobce či prodejce nedodržuje platné zákony a snaží se všemožně obejít povinnosti, které vůči zákazníkům má, tyto informace se mezi lidmi rychle šíří a firma ztrácí dobrou pověst. A to má pro ni neblahé ekonomické důsledky. Proto přípravu na změny, které novela zákona o potravinách přináší, nepodceňujte a zajistěte si u výrobce nové etikety.