Jak vyčistit tiskovou hlavu?

Jak vyčistit tiskovou hlavu?

Máte někdy pocit, že vaše tiskárna netiskne tak kvalitně, jako dříve? Ztrácejí se barvy, či tisk není tak ostrý? Je pravděpodobné, že problém spočívá ve vaší tiskové hlavě. Jak tento problém řešit? V tomto článku se zkusíme podívat na možná východiska a nalézt nejoptimálnější řešení.

Proč barvy zasychají?

Jak je možné, že inkoust vlastně v trysce zaschne? Hlavním důvodem, je malá vytíženost tisku. To zapříčiňuje vypařování těkavých látek (např vody) a tím se zvyšuje hustota inkoustu až do doby kdy změní kapalné skupenství v pevné a vznikne tak tuhý nános na trysce. Ten pak znemožní průchod inkoustu.

Dalším důvodem může být častý tisk na fotopapír. Ty obsahují takzvaný kationtový fixér který způsobuje zanášení trysek. V tomto případě však většinou stačí pročistit trysky pomocí počítače (viz níže). V ojedinělých případech je nutné přistoupit k manuálnímu čištění.

Jak však při čištění postupovat? Jsou dvě možnosti. Jak to tak bývá, tak jedna je jednodušší, ale méně účinná a druhá prakticky obtížnější, ale s lepšími výsledky. V následujících řádcích si obě popíšeme:

Čištění za pomoci počítače / tiskárny

Prvním řešením, na které byste měli myslet, je zkusit vyčistit tiskovou hlavu skrze počítač, či ovládací panel tiskárny. Pokud režim čištění hlavy spustíte, tak se tiskárna bude snažit “profouknout” trysky velkým množstvím inkoustu, protože sám inkoust obsahuje látky, které pomáhají rozpouštět zaschlou barvu. Většinou tento krok vyřeší váš problém a tisk se vrátí k původní kvalitě. Musíte si být však jistí, že v kazetě je dostatek inkoustu, aby ho mohla tiskárna použít k pročištění trysek. Někdy je ovšem tryska natolik zaschlá, že tento krok nepomůže. V tom případě se musíte připravit na to, že si mírně “ušpiníte ruce”:).

Ruční čištění

Vyjmutí tiskové hlavy

Další možností, jak trysku zprůchodnit, je použít speciální čistící roztok. Za prvé musíte tiskovou hlavu z tiskárny vyjmout. Ujistěte se však, že cartidge ve vaší tiskárny není vložená napevno a je možné ji vyjmout. Pokud jste zjistili, že tisková hlava vyjmout nejde, tak se obraťte na servis, který vám s vyčištěním trysek pomůže. Pokud jde tiskovou hlavu vyjmout, tak se můžete pustit do samotného čištění

Samotné čištění

Zdali máte připravený čistící roztok, tak se pusťte do jeho aplikace na tiskovou hlavu. K tomu budete potřebovat nejlépe vatovou tyčinku. Tu namočte v čistícím roztoku a velice opatrně přetřete trysky tiskové hlavy. Tento postup můžete několikrát zopakovat, abyste si byli jistí, že se čištění zdařilo. Pokud máte hotovo, tak vložte tiskovou hlavu zpět do tiskárny a zkuste samotný tisk na jakémkoliv dokumentu. Pokud i po této proceduře se vám zdá, že kvalita tisku se nezlepšila, tak jí zaneste do servisu. Druhou možností je zakoupení zbrusu nové tiskové kazety.