Zemědělská půda jako rostoucí bohatství

Zemědělská půda jako rostoucí bohatství

Ať už se díváte na zemědělskou půdu jako investor, zemědělec nebo někdo, kdo zdědil či zrestituoval zemědělské pozemky, v každém případě máte před sebou rostoucí bohatství. V loňském roce přesáhla tržní cena zemědělské půdy v ČR 11 Kč za metr. Ve srovnání se západem je však cena stále velmi nízká. Například v Německu nekoupíte čtvereční metr pod 1 Euro. Za posledních 10 let vzrostla cena půdy cca 2 až 3 násobně a můžeme očekávat že u nás stále poroste a ceny se budou srovnávat se západem.

Proto je nyní vhodná doba pro všechny kdo chtějí nakoupit zemědělskou půdu. Ale co pokud stojíte na druhé straně a potřebujete pozemek spíše prodat. Je v současnosti výkup pozemků výhodný? V případě zemědělské půdy na prodej je rozhodující jak rychle potřebujete prodat a získat prostředky. Pokud potřebujete rychle hotovost, je pro vás vlastnictví zemědělského pozemku výhodné především v tom, že je velmi likvidní. Najdete si tedy výkup zemědělské půdy na některém z portálů zabývajících se zemědělskými realitami. Hotovost Vám vyplatí do několika dnů nebo i hned při podpisu smlouvy.

Při prodeji také nezapomeňte na daň z převodu pozemku. Sazba daně z nabytí pozemku činí 4% ze základu daně. Důležité je myslet na to, že plátcem daně při převodu pozemku je prodávající, pokud nedojde mezi smluvními stranami k jiné dohodě. Za zaplacení daně, ale ručí kupující, od kterého by daň v případě nezaplacení, mohl vymáhal finanční úřad.