Možnosti studia vysoké školy na Slovensku

Možnosti studia vysoké školy na Slovensku

Mohlo by se zdát, že začátek školných roku je až přiliž brzo pro žáky maturitního ročníku, rozhodovat se na jakou vysokou školu nebo univerzitu se přihlásit. Proč s tím ale otálet? Možností studia je mnoho a netřeba zapomínat na zahraniční školy. Právě když člověk touží studovat v zahraničí, je nejvhodnější čas postupně hledat informace, možnosti, výhody a nevýhody studia v cizině. Všechny informace si shrnout, případně se poradit s rodinou a přáteli. Pak budete mít prostor klidně a co nejlépe se rozhodnout. Možnosti studia v zahraničí je mnoho.

Zajímavou ale i dost opomíjenou možností je studiu na Slovenku. Přitom tahle možnost má mnoho výhod. Jednou z nich je jazyk. Neexistuje takměř žádná jazyková bariera. Na Slovensku si úplně běžně vystačíte s češtinou. Některé vyrazí /slovíčka jsou jiné, ale ty se rychle doučíte. Když bude někteří učitelé žádat například seminárky v slovenčině, nějaký spolužák vám jistě pomůže. Nebo nás kontaktujte a uděláme za vás korekturu do slovenského jazyka. Další výhodou je, že český student má úplně stejní podmínky studia jako slovenský student. A navíc zahraniční student mívají lepší šanci pro získání internátního místa.

Hlavně pro žáky, kteří bydlí blízko hranic se Slovenskem, to může být zajímavé. Pokud vás nepřijmou například v Brně nebo v Ostravě, jako hezká alternativa se může jevit slovenská vysoká škola nebo univerzita. Poblíž českých hranic jsou nebližší univerzitní města Žilina, Trenčín a Bratislava. V Bratislavě jako hlavním městě je hned několik univerzit i vysokých škol.

I dále od hranic, najdeme vysoké školy a studijné obory, které nás mohou zaujmout. Třeba dvě univerzity v Nitre, jedna v Banské Bystrici. Na východě Slovenska se nachází Prešovská univerzita a několik univerzit působí v Košicích.

Student si ale musí dávat pozor na kvalitu. Všeobecně je kvalita vysokých škol vyšší v Čechách než na Slovensku. Ale i na Slovensku se dají najít kvalitní studijní odbory. V Bratislavě, Košicích, Žilině ale i v ostatních městech je určité najdete. Je ovšem nutné si získat hodnověrní informace o kvalitě.

A co si budeme nalhávat vaše znalosti (budoucí uplatnění) závisí především od vás. Zápočet, seminárka nebo zkouška to vše je stejné jako na českých školách. Bez učení a snahy vám titul nedají nikde. Se slovenštinou se netrapte, jazykovou korekturu pro vás připravíme.