Jak vybrat lyže?

Jak vybrat lyže?

Před výběrem nových lyží je dobré, aby si každý odpověděl na pár otázek, díky kterým zjistí, jaký je typ lyžaře. Lyžařské zkušenosti a množství najetých kilometrů na sjezdovkách Vám určí, jaké lyže jsou pro Vás vhodné.

Lyže pro začátečníky

Pokud jste ještě nikdy nelyžoval nebo jste na lyžích stáli pouze párkrát, při jízdě si vybíráte spíše kratší tratě. Lyžujete opatrně na upravených sjezdovkách a jízda po hraně Vám nic moc neříká. Pak právě pro Vás jsou ideální lyže pro začátečníky.

Sjezdové lyže pro začátečníky nejsou určitě něco nekvalitního. I tyto sjezdové lyže využívají řadu technologií jako závodní sjezdové lyže, ale díky úpravám jako například menší tuhosti se lépe ovládají bez nutnosti vyložit tak velké úsilí. Délka lyže by se měla pohybovat v oblasti brady stojícího lyžaře

Lyžování pro pokročilé

Pro ty, kteří jezdí lyžovat poměrně často, na sněhu trávím každou zimu pravidelně pár dní a dopřejí si i lyžování v Alpách, budou od svých lyží očekávat víc. Jde o pokročilé lyžaře, kteří se baví rychlostí při sjezdu nebo vykrajováním krásných carvingových oblouků na upravené sjezdovce.

U sjezdových lyží pro pokročilé je možností více. Záleží pouze na Vás, zda jste spíš milovník středních a dlouhých oblouků ve velkých rychlostech a sháníte se po „obřačkách“. Nebo si raději vychutnáte kratší obloučky na „slalomkách“.  Pokud rádi kombinujete, bude Vám vyhovovat typ all mountain, tzv. univerzální lyže. „Univerzálku“ využijete i na neupravené sjezdovce.

Sportovní lyže

Pro lyžaře, kteří obětují tomuto zimnímu sportu veškerý volný čas i investují do něj řadu finančních prostředků, se na trhu nachází také řada možností sjezdových lyží. Každý rok přibývají nové technologie, které nabízí špičky v oboru jako lyže Fischer nebo Atomic.

Při výběru sjezdových lyží je nejlepší se řídit heslem: Zlatá střední cesta! Nepořizovat ani nejdražší sportovní lyže, které mají řadu „vychytávek“, které nemusíte ani ocenit. Na druhou stranu, pokud koupíte začátečníkovi staré, dlouhé, tvrdé a téměř rovné lyže z bazaru, můžete ho od tohoto krásného zimního sportu odradit navždy!