Základní slovník lyžaře

Základní slovník lyžaře

U sjezdových lyží se využívá řada termínů, které jsou při výběru lyží důležité, ale ne vždy každý ví, o čem se mluví. Proto přinášíme jedinečnou možnost si lyžařskou terminologii ještě před sezónou oprášit.

Výběr lyží

Dnešní sjezdové lyže jsou především carvingové, tedy výrazně vykrojené a umožňující bez většího úsilí a dovedností vykrajovat krásné řezané oblouky. Ale není to tak jednoznačné! Pokud vybíráte carvingové lyže, sledujte radius, tvrdost lyže a rocker.

Poloměr oblouku (také rádius) – je to označení schopnosti lyže vyjet po hraně kratší či delší oblouky. Točivé lyže s poloměrem okolo 15 metrů lze doporučit spíše méně zdatným lyžařům. Sjezdové lyže s větším poloměrem okolo 18 nebo 20 metrů jsou určeny pro dlouhý oblouk a poloměr kolem 12 metrů se hodí na kratší obloučky, což ocení především pokročilý nebo sportovní lyžaři, kteří už disponují potřebnými dovednostmi.

Tvrdost lyže – Ta velmi zásadně ovlivňuje, jak bude možné s lyžemi manipulovat, zkracovat při jízdě její poloměr, a tedy i to, zda na lyže svými dovednostmi stačíme. Tento údaj však nebývá většinou nikde uváděn, proto se musíte spoléhat na zařazení výrobce a doporučení prodejce. V obchodě si však jednoduše zkuste lyži sami rukou ohnout.

Rocker – Zjednodušeně se jedná o přizvednutí špičky nebo paty lyže, což má za následek zkrácení její efektivní délky, snadnější ovládání. Lyže s rockerem mají i lepší průchodnost rozbitý terénem nebo hlubokým sněhem. Rocker je doporučen všem freeridovým lyžařům, jen sportovním lyžařům nemusí na všech modelech lyží vyhovovat.

Druhy lyží

Obřačky – Lyže určené pro střední a dlouhé oblouky, méně vykrojené (17-22 metrů), preferují jízdu spíše ve vyšších rychlostech. Jde především o závodní lyže.

Slalomky – Lyže určené pro krátké oblouky a prodávané ve velmi krátkých délkách (155-165 cm). Jsou často velmi tuhé a nepoddajné. Doporučují se pouze sportovním lyžařům, kteří dokážou jejich tuhost zkrotit.

Allmountain – Pravé univerzálky je vhodná na všechno a pro všechny od začátečníků, přes pokročilé, až po sportovní lyžaře. Orientace v kategorii Allmountain je spíše otázka přímo na Vašeho prodejce. Obecně však o těchto lyžích jde říci, že jsou trochu širší, mají výraznější rocker a dobře si poradí s tvrdým podkladem i odpoledním rozbitým sněhem. Jde o ideální rekreační lyže.

Freeride – Velmi široké lyže s výrazným rockerem ve špičce, často i v patě. Jsou určeny pro jízdu mimo sjezdovky a doporučují se všem sportovcům a adrenalinovým „bláznům“.

Freestyle – Velmi speciální lyže určené pro triky především ve snowparku. Zaměřit by se na ně měli především teenageři, které už nebaví pouhé sjíždění sjezdovek, ale chtějí si při lyžování i trochu hrát.