Máte ještě čas si vybrat vysokou školu

Máte ještě čas si vybrat vysokou školu

Kromě maturit mají studenti čtvrtého ročníku střední školy další starost a to pokračovat nebo nepokračovat v studiu na vysoké škole, univerzitě. Studenti, kteří mněli jasno, že chtějí pokračovat, si vybrali svojí školu například již v únoru popřípadě v březnu. Poměrně dost škol a jejích obory, kde se hodně lidí hlásí, přijímali přihlášky do 31. března. Není všechno ztracené, hodně škol přijímá přihlášky do konce dubna. Hodně nejistých studentů trápí, jestli zvládnou vysokoškolské předměty nebo jak obtížná bude závěrečná práce. To teď neřešte. Určitě byste si mněli podat přihlášku. Rozmyslet se to dá později. Nemusíte jit na přijímačky nebo prostě přes léto si to všechno v klidu promyslíte a nemusíte jít na zápis.

Jaký obor si vybrat

Nerozhodnuté studenti nejvíc trápí, který obor, zaměření si vybrat. Často dostávají radu, ať si vyberou to, co je baví. Jednoduchá odpověď ale málo kdy pomůže. Středoškoláci často nevědí, co by chtěli v budoucnu dělat a spíš je zajímají kamarádi a zábava.
Je mnoho možností podle čeho si vybrat. Například zkuste si zjistit, jaké obory hledají zaměstnavatelé. Spravte si přehled žádaných a dobře placených pozicí. Možná vás napadne, že právě některé z nich by vás bavili. Případně když chcete začít podnikat, které obory vám v tom mohou pomoct.
Pokud máte vybrané oblasti studia, podívejte se na jednotlivé studijný programy a zkuste zjistit, jak probíhá studium. Například jestli v průběhu studia budete řešit semestrální práce, seminárky nebo je klasifikace zaměřená více na testy a zkoušky. Co se pro vás víc hodí, tomu dejte plusové body.

Konečné rozhodnutí

Je nutné si vybrat několik škol – studijných programu třeba deset. A pak možná se vám to zdá divné poraďte se s rodiči a nejlepšími přáteli. Ne tak, že to co řeknou, tam se přihlásíte. Poslechněte si jejich názory. Možná vás to nasměruje, vyčistí myšlenky a ujasní se vám v hlavě. A pak na nejlepší možnosti (pro vás) pošlete přihlášky. Podejte víc přihlášek. Možná vám vysoká škola přídě na chuť. Diplomová práce nebo rigorózní práce vám půjde jedna radost a budete chtít pokračovat ve výzkumných projektech, připadne odevzdávat své vědomosti dál. Možná se z vás stane i vysokoškolský profesor.