Změna oboru

Změna oboru

Na změnu není nikdy pozdě a to se týká i pracovních záležitostí. Pokud 20 let pracujete jako pekař, zedník, sekretářka, obchodník, prodavačka…, proč nezměnit profesi a stát se někým jiným, třeba kosmetičkou, kuchařem, masérkou nebo terapeutem… Pokud vás vaše současná práce nenaplňuje, není nic jednoduššího, než změnit rekvalifikaci a budovat si novou kariéru. Předejdete tak syndromu vyhoření. Změnit obor můžete kdykoliv, v mládí, ve středním i ve vyšším věku, nejdůležitější je rozhodnutí a chuť učit se nové věci.

Změna profese není jednoduchá a takové rozhodnutí lidé nedělají ze dne na den, chce to přesný plán. Nejprve je důležité poznat sám sebe. Položit si otázku, co vlastně chcete dělat a proč? Co vás na dané profesi bude bavit? Je vůbec šance na uplatnění? Zmapujte si trh práce. Podívejte se na pracovní portály, prohlédněte inzeráty, zda máte šanci najít práci ve vašem novém oboru. Pokud ano, je před vámi druhý krok – rekvalifikační kurzy, školy, vzdělání. Jestli vás nový obor bude skutečně bavit, poznáte již během rekvalifikace. Učení vás musí bavit, obohacovat a musíte se těšit do praxe. Jakmile se budou blížit závěrečné zkoušky, už je na čase, hledat si pracovní místo. Opět zavítejte na webové pracovní portály – prace.cz, dobraprace.cz, jobs.cz, airjobs.cz apod. a vytvořte si vlastní pracovní profil, vypracujte profesionální životopis, prohlížejte inzeráty a přihlaste se k odběru pracovních nabídek od firem, pro které by vás bavilo pracovat. Také se nebojte oslovit firmy, které aktuálně nikoho nehledají, zkrátka jim zašlete svůj životopis a motivační dopis, ve kterém vysvětlíte, proč byste chtěli pracovat právě pro danou firmu a v čem byste jí mohli býti přínosem. Určitě se vám za čas povede nějakého budoucího zaměstnavatele zaujmout a pozve si vás na osobní pohovor. Při něm buďte sebejistí a nebojte se přiznat, proč jste se rozhodli ke změně profese a proč jste si vybrali právě tuto. Když uspějete, dostanete novou práci a můžete si začít plnit svůj sen a budovat zcela novou kariéru.

Změna profese není mnohdy jednoduchá a řada lidí se celého procesu zalekne. Podle psychologů jsou změnám nakloněni spíše mladí lidí a obory jsou schopni změnit klidně po dvou letech. Daleko větší úsílí musí vynaložit lidé po čtyřicítce, mnohdy zůstávají v práci, která je nenaplňuje a ze změny mají strach. Pokud ale seberou odvahu, je to pro ně velký přínos, protože naberou druhý dech a opět začnou pracovat s nadšením. Jak to máte vy? Uvažujete o změně oboru?  Tak žádný strach a s chutí do toho!