Dětské stany

Dětské stany

Stan jako takový představuje improvizované přístřeší. Může mít různý tvar a velikost. Zcela běžně a bezesporu se nejčastěji stany používají k rekreačním účelům. Výjimkou však nejsou ani stany vojenské, které hojně využívá moderní armáda, nebo stany obytné. Ty jsou využívány zejména kočovníky, jelikož se tento druh stanů nechá lehce složit a přepravit.

Týpí

detske stanyPravděpodobně nejznámějším kočovnickým stanem je tzv. týpí severoamerických indiánů žijících na Velkých pláních. Tyto velké stany kuželovitého tvaru umožňují přímo uprostřed stanu rozdělat oheň v ohništi. Základem pravého týpí je velká plachta, původně vyráběná z bizoních kůží. Kostra stanu je tvořena několika tyčemi (9 až 20 – záleží na velikosti). V současnosti se indiánská týpí dostávají opět takříkajíc do módy. Na svých táborech je využívají například skautské oddíly, které raději upřednostňují týpí před klasickými táborovými stany. Velký „boom“ zažívají v dnešní době také dětské stany na hraní, mezi nimiž jsou modely představující tradiční indiánská obydlí rovněž velmi populární. Jednoznačným důkazem je webová stránka detske-stany.cz, jejíž online katalog je plný originálně navržených dětských stanů tohoto typu. Nejen malí kluci, ale i jejich tatínkové si tak mohou splnit jeden ze svých tajných snů a stát se indiánským náčelníkem.

Elen living – inspirováno sny

Natália, autorka dětských stanů společnosti Elen living, byla fascinována jednoduchostí indiánských týpí. Začala proto navrhovat tento typ stanů v roztomilém designu – to aby se její originální, ručně dělaná týpí líbila především dětem, pro které byla primárně určena. Indiánské stany od Elen living je možné použít jak v interiéru, tak v létě rovněž v exteriéru. Jsou vyrobeny z přírodních materiálů. Velkou výhodou je především jejich skladnost a velmi snadná manipulace.

Dětské stany

V online katalogu naleznete velký výběr nejrůznějších designů – od typických indiánských motivů, jakým je například indiánská duha, přes slony, hvězdy či puntíky až po indiánský stan v pirátském či námořnickém stylu. Cena se u všech pohybuje kolem necelých 3 000 Kč. Součástí jednoho balení je látka vyrobená ze 100% bavlny, 5 dřevěných tyčí a úhledný bavlněný vak, díky němuž složený stan nezabere příliš mnoho místa. Pro větší pohodlí si můžete přikoupit také podložku či polštářky, které nejsou součástí týpí. Veškeré textilie jsou snímatelné a můžete je prát v pračce. Rozměry stanu najdete vždy u jednotlivých variant týpí.