Jak zvířata dobývala vesmír

Jak zvířata dobývala vesmír

Dobývat vesmír nebylo snadné a lví podíl na to mají i zvířata. V počátcích kosmonautiky se do vesmíru posílali psi, kočky, opice, krysy i mušky. Víte proč? Nikdo totiž přesně nevěděl, jak budou živé organismy snášet stav beztíže a zvýšenou gravitaci. Nejslavnějším zvířetem ve vesmíru je bezpochyby fenka Lajka.

Jak zvířata dobývala vesmír. Fenka Lajka.

Naneštěstí tato zvířata končila většinou tragicky. V roce 1948 se pokusili Američané vyslat do vesmíru opici makaka. Jmenovala se Albert a naneštěstí se udusil ve výšce 63 kilometrů. Po něm následoval Albert II, který vydržel do dvojnásobné výšky, ale také zemřel. Následovala ještě řada dalších Albertů…

Zvířata na testy pro lety do vesmíru využívali Rusové, Američané i Francouzi. Dlouho před prvním úspěšným vysláním živého tvora do vesmíru dělali vědci pokusy se psy. Už v roce 1951 tak překonali psíci Dezik a Cygan výšku 100 kilometrů. Fenka Lajka se ovšem dostala až na oběžnou dráhu jako úplně první. Lětěla na palubě sovětské družice Sputnik-2. Let pro ni ale nebyl moc příjemný. Její dech se 3x-4x zrychlil a tep zdvojnásobil. Kabina se začala přehřívat a Lajka proto pár hodin po startu zemřela. Dalšími psy ve vesmíru byli v roce 1960 Bělka a Střelka na palubě Sputniku-5. Tentokrát se jim podařilo vrátit se z oběžné dráhy zpátky na Zem.

Více o tom, jak zvířátka dobývají vesmír >