Rozvíjejte svůj talent

Rozvíjejte svůj talent

Každý člověk dostal do vínku nějaký talent, někdo umí krásně kreslit, druhý uběhne Maratón, jiný zvládá několik cizích jazyků a další bez problémů vypráví vtipy a baví celou společnost. Každý jsme něčím výjimečný a je důležité o svém talentu vědět, pracovat na něm a následně jej využít. Mnoho lidí si pod pojmem talent představí jen umělecké nadání, ale talent je schopnost zvládat určitou činnost (třeba telefonování) lépe a přirozeněji než ostatní. Pokud pracujete na svém osobním rozvoji, budujete si kariéru nebo chcete být jen dobří ve své práci, vypozorujte, na co máte největší talent! Jde vám rychle psaní mailů? Máte bohatou slovní zásobu? Prodáte klientům prakticky cokoliv? To je zkrátka vaše silná stránka a tu je třeba podporovat! Pokud máte pocit, že žádný talent u sebe nepozorujete, nepropadejte panice, ani nejslavnější vědci, skladatelé, umělci a manažeři o svém nadání nejprve nevěděli a museli na sobě tvrdě pracovat. Například Albert Einstein byl ve škole podprůměrným žákem a běžně dostával pětky, Ludwig van Beethoven skládal muziku hluchý a hitmaker Michal David si bohatě vystačí se základním vzděláním. Všichni zmiňovaní se totiž zaměřili na svůj talent, který začali rozvíjet a na kterém si postavili kariéru. K talentu nepotřebujete červené dipolomy z vysokých škol, naopak vás čeká tvrdá práce na sobě.

Zkuste se alespoň měsíc věnovat osobnímu rozvoji. Stanovte si nějaký cíl, který bude samozřejmě reálný a dosažitelný. Pokud se chcete zlepšit v angličtině, dejte si za cíl, že se denně naučíte 5 nových slovíček. Jestliže potřebujete zapracovat na rychlejším psaní na klávesnici, věnujte denně čtvrthodinky online kurzu a procvičujte prstoklad. Trápí vás špatné komunikační schopnosti a malá slovní zásoba? Čtěte! Nemusíte zrovna louskat Staré pověsti české, ale vyberte si něco oddechového, co vás bude i bavit. Hledejte zábavu na internetu, najděte si nějaký internetový časopis a denně si přečtěte tři články nahlas. Nejenže se zlepší váš projev a slovní zásoba, ale také najdete mnoho inspirace. Statisticky nejčastějším cílem a úkolem je v dnešní době pohyb. Lidé většinu času tráví v kanceláři u počítače a tak si dávají za úkol, že začnou běhat nebo cvičit… Opravdu denně stačí pár minut lehsedů, dřepů nebo skákání přes švihadlo.

Budování kariéry není nic jednoduchého. Každý člověk má své světlé i stinné stránky. Ty světlé musí rozvíjet a podporovat, ty stinné naopak potlačovat a odbourávat. Když se ale zadaří, hned je člověk spokojenější a šťastnější. Ruský dramatik A. P. Čechova řekl: „Talent je práce na talentu.“, tak objevte svůj talent a pořádně na něm zapracujte, bude se vám lépe dařit!