Tukutuku: Vztah ke čtení

Tukutuku: Vztah ke čtení

Z médií poměrně často slýcháme, že současná generace vůbec nečte, že nemá ke čtení vztah. Proč tomu tak je? Klasické čtení knih a románů je opravdu na ústupu, ale dnešní generace čte různé blogy, články na internetu nebo online magazíny, o jejichž existenci nemají ti starší vůbec ponětí. Nejnovější studie o čtenářské gramotnosti uvádějí, že vztah ke čtení má v dětech budovat škola a rodina. Děti by svou první knížku měly dostat už po prvním roce života, byť by to byla knížka plná obrázků, postupně by dětem měli začít předčítat rodiče a škola by v budování vztahu ke knihám měla pokračovat. V současné době jsou ale děti naučené, že čtení je hlavně proto, aby se něco naučily, poněkud jim chybí motiv, že číst se dá i pro zábavu, potěchu a relaxaci. Klasické knížky pomalu vycházejí z módy, ale to neznamená, že lidé přestanou číst úplně. Na internetu vskutku najdete mnoho zajímavých knih ke stažení, téměř všechny noviny mají své internetové verze a objevuje se mnoho online magazínů. Jedním z nejnovějších a nejmodernějších je časopis Tukutuku, ve kterém najdete stovky zajímavých a neobvyklých článků a rozhovorů, žádný bulvár, zkrátka inspirativní a zábavné informace. Všechny články jsou řazeny do sekcí (novinky, cestování, lifestyle, na pohodu, kariéra, rozhovory), vybere si zkrátka každý. Online magazín je dobrým společníkem při cestování v městské hromadné dopravě, zkrátí vám čas během čekání u lékaře nebo na úřadě a nebo si jej můžete číst při relaxaci v posteli. Redakci tvoří mladí zapálení novináři, kteří vychází ze směru, kterému se v moderní žurnalistice říká inteligentní lifestyle. Čtení tohoto magazínu vás jistě obohatí a čas, který čtení věnujete, není ztracený.

Jak se pozná, že jste četli pozorně a efektivně? Jednoznačně! Že jste schopni o obsahu knihy nebo článku hovořit, že si jej pamatujete, aniž byste ho četli stále dokola nebo se ho učili zpaměti. Že vás zkrátka zaujal a utkvěl vám v paměti. Utvořit si vztah ke čtení není vůbec jednoduché, ale nikdy není pozdě! Někdo čte rád od malička, jiný k tomuto druhu odpočinku dojde až postupem věku. A víte o tom, že lidé čtou mnoha způsoby? Odborné studie ukazují, že různé texty čteme jinak, jiným způsobem vnímáme čtení nějaké pracovní nabídky nebo smlouvy, jinak čteme texty, které musíme přečíst do školy nebo do zaměstnání, jinak procházíme články na sociálních sítích a jinou pozornost věnujeme textům a článkům, které nás skutečně zaujaly a které nás baví.

Ať už čtete cokoliv, důležité je, že čtete. Čtení totiž rozvíjí vaši slovní zásobu, představivost, zbavuje tělo stresu a říká se, že pár minut čtení denně dokáže uvolnit naši mysl i svalstvo. Čtení zkrátka pozitivně působí na lidské zdraví a na naši psychiku, najděte si proto ke čtení vztah!