Dopřejte si hřejivou koupel

Dopřejte si hřejivou koupel

Zima postoupila do své druhé poloviny a na teplé dny si ještě musíme pár týdnů počkat. I to je možná příčina toho, že se cítíte unavení,špatně spíte nebo máte vleklý kašel a rýmu? Pokud je tomu tak, dopřejte si teplou koupel, která Vás nabije novou energií a svěžestí. K tomu přidejte šálek horkého čaje, vonné svíčky a do vany přidejte sůl či olej.

Napusťte si do vany vodu o 35-38 ºC, do které si přidáte Vámi zvolený přípravek. Látky, obsažené v takových přípravcích působí na celý Váš organismus, uvolňují svalové napětí a zpomalují dýchání. Příjemné vonné páry, vycházející z vody Vám navodí tělesnou i duševní rovnováhu a klid. Koupel příznivě ovlivňuje i pohybový aparát, odplavuje pocit vyčerpanosti, potlačuje bolesti a minimalizuje psychické zatížení.

Koupele tak můžeme rozdělit na relaxační, stimulační a regenerační. Po koupeli byste se měli důkladně osprchovat a pak alespoň 20 minut odpočívat na lůžku, zabaleni do teplého županu nebo osušek.

Jak si správně vybrat vhodný přípravek?

Pokud máte například citlivou pokožku, nebude to jednoduché rozhodnutí. Můžete se však spolehnout, že všechny výrobky uváděné na český trh jsou bezpečné. V zemích EU za to ručí výrobce, a pokud se zboží dováží z takzvaných třetích zemí, pak dovozce. Při výběru přípravku prostudujte etiketu, která by měla uvádět úplné složení výrobku. Přípravky nesmějí obsahovat zakázané přísady, provádí se u nich test bezpečnosti a neměly by Vám tedy způsobit zdravotní potíže. Pokud jste však alergičtí na některou látku, vybírejte obzvlášť pečlivě. Lidé s kožními problémy by neměli používat přípravky obsahující tenzidy, které vysušují pokožku, a raději si vybírat neparfémované olejové výrobky.

K celkovému uklidnění organismu použijte levandulový olej nebo sůl, na stimulaci rozmarýn, při nachlazení eukalyptus a unavené svaly povzbudí jalovec. Tělu i duši prospějí rovněž koupelové soli, například s výtažky z růží, která čistí suchou a unavenou pokožku, odstraňuje drobné vyrážky a akné a slibuje také afrodiziakální účinky. Olivový olej a mořská sůl jsou zase ideální kombinací pro příjemné a uklidňující koupele, které osvěží a dodají vám tolik potřebnou energii.