Péče o ruce v zimě

Péče o ruce v zimě

I když se staráme o pleť, někdy zapomínáme na péči o své ruce. V zimě však trpí stejně. Větrné a chladné počasí jim neprospívá a potom je pokožka suchá a popraskaná. Pečujte o své ruce stejně důsledně, poradíme vám jak.

V první řadě nikdy nezapomínejte na nošení rukavic, pokud na ně zapomenete, vložte si ruce do kapes. Suchý vzduch a mráz se na nich podepíší okamžitě. Zčervenají, popraskají a pokožka se zbytečně podráždí. Samozřejmě se to odrazí i na vzhledu rukou, pokožka, o kterou se pravidelně nestaráte, bude spíše vrásčitá a drsnější. Ruce jsou vaším projevem zdraví, ale i krásy, především pokud jste žena.

V zimě se natírejte pravidelně krémem na ruce, maximálně však 3-krát za den. Jak se říká, všeho moc škodí, a proto zachovejte správnou míru. Nejlepší hydratace dosáhnete, když si krém aplikujete po umytí rukou. Pozor na mýdla, vyberte si taková, která nevysušují, ale jsou šetrná a jemná k pokožce. Ideální je krémovat se ráno, přes den a večer. Večer si můžete dopřát i výživný olejový zábal s použitím přírodních olejů. Například olivový, makadamový či mandlový olej pokožku skvěle vyživí. Dopřejte si zároveň i masáž rukou, která pokožku příjemně uvolní a prokrví. Pozornost věnujte jednotlivým prstům a nevynechejte ani jemnou pokožku v okolí nehtů. Účinný a uvolňující je i bylinná 15-minutová koupel například z kopřivy, šalvěje či kamilky. Nepřehánějte to však s teplotou vody, může být jen teplá, určitě nesmí být horká, pokožce to neprospívá.

I u pokožky rukou je třeba rozeznat, zda je jen vysušená ze zimy, nebo se jedná o chorobný stav. Pokud pociťujete napětí nebo jemné pálení, ale pokožka vypadá na pohled normálně, jde jen o vysušení. Pokud však déle bojujete se suchou pokožkou, která se loupe, má puchýřky, ranky, je extrémně zarudlá, může jít o kožní onemocnění. V tomto případě je třeba navštívit dermatologa, který určí příčinu těchto potíží. Je tedy možné, že krém na suchou pleť budete muset vyměnit za krém na atopický ekzém, nejprve si však nechte stanovit diagnózu.

A na závěr, o své ruce se naučte starat po celý rok, nejen v zimě. Chraňte je i při manuální práci nebo při práci s čisticími prostředky. Uvidíte, že si zvyknete i na pracovní či gumové rukavice, vaše ruce vám poděkují.