Znáte tyto příčiny suché pokožky těla?

Znáte tyto příčiny suché pokožky těla?

Projevy suché pokožky na celém těle trpí mnoho lidí v každé věkové kategorii. Pokožka může být postižena v různých stupních a je několik příčin, proč je suchá. V článku se dozvíte více.

Suchá pokožka se neobjevuje většinou na celé ploše těla, ale především na jeho určitých částech. Například často najdete projevy suché pokožky v oblasti rukou a nohou – na kolenou, na loktech, na patách. Ale samozřejmě i na tváři, tehdy mluvíme o suché pleti.

Je známých několik příčin, které se podílejí na tvorbě suché pokožky. Pokožka funguje jako ochranná bariéra našeho těla a bývá nepřetržitě vystavována nejen vnějším, ale i vnitřním vlivům. Vnitřní faktor je i genetika a kožní typy, tedy pleť normální, suchá, mastná či smíšená, jsou i dědičné. Kožní onemocnění, například atopický ekzém či lupénka mají často genetický základ. Další vnitřní faktor jsou hormonální změny, kdy hormony ovlivní hladinu hydratace kožních lipidů a pokožka začne být sušší. Stává se to například během těhotenství, či menopauzy. Výrazný, občas podceňovaný vnitřní faktor je i strava, která má vliv na stav pokožky a také pitný režim. No a samozřejmě věk, čím je člověk starší, pokožka ztrácí svou pružnost, má menší schopnost udržovat v sobě vlhkost.

Mezi vnější faktory, které mají vliv na suchou pokožku, patří nepříznivé klimatické podmínky, například příliš chladný nebo příliš horký a suchý vzduch, které poškozují bariérovou funkci kůže. Proto se suchá pokožka u někoho objevuje pouze sezónně, v zimě nebo v létě. Vysychání pokožky podporuje i přílišné letní slunění se, kdy působí na ni příliš mnoho UV záření. Suchá pokožka bývá někdy i vedlejším účinkem některých léků, například na krevní tlak, nebo antibiotika či léky na akné. A také nevhodná kosmetika, která pokožku může dráždit a způsobovat její vysušování. V dnešní době jsou na trhu dostupné i šetrné kosmetické produkty a také přímo i výrobky pro suchou a citlivou pokožku. Pleťový krém, pleťová maska, tělové mléko, tělový krém, sprchový gel, sprchový olej – najdete celou škálu produktů.

Nezapomeňte, že při projevech suché pokožky, je třeba sledovat všechny její projevy a dermatologicky určit, zda je jen v mírném stádiu, nebo se jedná o začínající kožní nebo popřípadě i jiné onemocnění v organismu.